Доступність посилання

ТОП новини

Афганські жінки: від паранджі до військової уніформи


Афганська жінка приймає військову присягу, Кабул, 19 жовтня 2010 року

Прага – Цієї осені афганська влада розпочала поповнювати свої збройні сили також і жінками. Раніше, у 80-ті роки, служба жінок у збройних силах Афганістану була нормою, але зі встановленням режиму «Талібану» більшість жінок була витіснена з армії та інших сфер суспільного життя. До останнього часу жінок в армії країни було мало, лише одиниці. Але вже з вересня в Кабулі розпочалася спеціальна підготовка жінок для служби у збройних силах.

Сьогодні до тисячі жінок служать в армії Афганістану офіцерами. Це стало можливим завдяки організації спеціальних військових курсів для жінок у Кабулі. Одним із організаторів цього почину стала жінка-генерал афганської армії Хатул Мухаммадзай, чи не єдина жінка-парашутистка в армії цієї країни, яка пройшла навчання і службу ще за часів присутності збройних сил Москви на афганських теренах у 80-ті роки. Вона вважає, що жінки Афганістану мають так само служити і захищати свою землю, як і жінки армій інших країн.

Перший такий випуск військових курсів відбувся наприкінці вересня цього року, коли 29 жінок-офіцерів поповнили лави афганських збройних сил. Набирають на ці курси жінок у віці 18-35 років із освітою 12 класів середньої школи. Після шести місяців навчання їм присвоюють звання офіцерів.

Днями в Кабулі відбувся черговий випуск із 30 жінок курсантів із офіцерських курсів для військово-повітряних сил.

«Більша частина моєї родини служить в армії, тому і я вирішила піти цим шляхом. Службою в армії Афганістану я хочу досягнути спокою у своєму житті», – заявила Радіо Свобода одна з випускниць цих курсів Хатера Аюбпур.

А Мансура Солех була ще конкретнішою. «Ми перші жінки, які навчаються такій військовій професії, – наголошує вона. – Я дійсно щаслива, що буду служити військовим пілотом у афганських військово-повітряних силах».

Влада планує збільшити кількість жінок в армії до 10 відсотків

Генерал Девід Петерсон, який очолює центр підготовки жінок-вояків у Кабулі, дуже високо оцінив не лише бажання своїх учениць до військової служби, а й їхній професіоналізм. Хоча афганська влада не планує кидати жінок-військових у полум’я боїв із «Талібаном», а використовує їх, здебільшого, на адміністративних посадах.

Жінки Афганістану, котрі не мають закінченої шкільної освіти, закінчують тримісячні солдатсько-сержантські курси і служать у штабах, госпіталях, у тилових підрозділах. Під час навчання на курсах жінкам платять стипендію до 100 доларів США, а в армії їхня зарплата зростає у понад три рази.

До середини наступного року афганське військо мало б нараховувати до 200 тисяч вояків, щонайменше 10 відсотків складатимуть у ньому жінки. Уряд Афганістану планує за три роки самостійно вирішувати проблеми безпеки своєї країни, лише власними збройними силами.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG