«Це реальна диверсифікація. На сьогодні ми маємо підписані контракти, як із компанією ТВЕЛ, так і з Westinghouse, які дають можливість брати паливо як від одного постачальника, так і від іншого. І якщо ми у себе споруджуємо завод із виробництва ядерного палива, а він територіально буде розташований в Україні, ми знімаємо проблему диверсифікації, як таку», – говорить Недашковський.
Westinghouse чекає сертифікації
Контракт на постачання в Україну ядерного палива компанії Westinghouse підписаний, і почати діяти він має вже з січня 2011 року, але це паливо ще не сертифіковане в Україні, зауважив у розмові з Радіо Свобода експерт з енергетичних питань Богдан Соколовський. Наразі на Південноукраїнській АЕС завершуються дослідно-промислові випробування. Відтак, наголошує Соколовський, говорити про диверсифікацію ринку ядерного палива не доводиться.
«Наразі ми монопольно утверджуємо єдиного іноземного постачальника, компанію ТВЕЛ, – каже він. – (Що ж до Westinghouse), то весною цього року розпочався останній етап, який називається: «Дослідно-промислові випробування збірок на Південноукраїнській АЕС»,– де одночасно працюють і збірки Westinghouse, і російські. За моєю інформацією, дослідно-промислова партія зарекомендувала себе позитивно. Але формально печатки й підписи мають бути».
Якщо паливо Westinghouse отримає сертифікат, воно покриватиме 20% українського ринку ядерного палива, говорить Богдан Соколовський. Йдеться про 3 реактори із 15, які сьогодні працюють в Україні.
Російське паливо витримує конкуренцію
Разом з тим, за словами виконавчого директора департаменту МАГАТЕ з експлуатації ядерних установок Мірослава Ліпара, технології російської компанії ТВЕЛ сьогодні є цілком конкурентними.
«Паливо з Російської Федерації відповідає всім нашим критеріям. І є дуже гарний досвід експлуатації російського палива. Можу навести приклад Чеської Республіки. Коли запускали станцію Темелін, запускали з паливом Westinghouse. Але після кількох років експлуатації вони переходять на російське паливо», – сказав Мірослав Ліпар, відповідаючи на запитання Радіо Свобода.
Ядерне «РосУкрЕнерго»
Але у випадку будівництва заводу із виробництва ядерного палива проблемою є навіть не те, що конкурс виграла російська компанія, а те, що він не стовідсотково належатиме Україні, вважає Богдан Соколовський.
«Закриваючи очі, ми формуємо щось подібне до «РосУкрЕнерго» тільки у ядерній сфері, але з набагато довшим терміном дії. Я взагалі не розумію спільного підприємства в такій стратегічній галузі. Це мало б бути українське державне підприємство», – наголошує Соколовський.
Минулого тижня російська компанія ТВЕЛ та український державний концерн «Ядерне паливо» підписали угоду про створення на території України спільного підприємства для виробництва ядерного палива за російськими технологіями.