Доступність посилання

ТОП новини

Чиновники запевняють, що відбувається диверсифікація ядерного ринку


Київ – Наскільки диверсифікованим є український ринок ядерного палива? На думку чільників «Енергоатому», цілком достатньо. Втім, деякі українські експерти переконані: на цьому ринку сьогодні діє російська монополія. І, зважаючи на те, що завод із виробництва ядерного палива в Україні будуватиметься за технологіями російської компанії ТВЕЛ, до того ж він не повністю належатиме в Україні, монополізація лише поглиблюватиметься.

Попри те, що завод із виробництва ядерного палива в Україні будуватиме російська компанія ТВЕЛ, український ринок ядерного палива достатньо диверсифікований. Про це, відповідаючи на питання Радіо Свобода, заявив президент компанії «Енергоатом» Юрій Недашковський. Контракти на постачання реакторних збірок із ТВЕЛом та з компанією з американським капіталом Westinghouse, а також сам факт будівництва заводу в Україну, на переконання Недашковського, дає підставу так вважати.

«Це реальна диверсифікація. На сьогодні ми маємо підписані контракти, як із компанією ТВЕЛ, так і з Westinghouse, які дають можливість брати паливо як від одного постачальника, так і від іншого. І якщо ми у себе споруджуємо завод із виробництва ядерного палива, а він територіально буде розташований в Україні, ми знімаємо проблему диверсифікації, як таку», – говорить Недашковський.

Westinghouse чекає сертифікації

Богдан Соколовський
Контракт на постачання в Україну ядерного палива компанії Westinghouse підписаний, і почати діяти він має вже з січня 2011 року, але це паливо ще не сертифіковане в Україні, зауважив у розмові з Радіо Свобода експерт з енергетичних питань Богдан Соколовський. Наразі на Південноукраїнській АЕС завершуються дослідно-промислові випробування. Відтак, наголошує Соколовський, говорити про диверсифікацію ринку ядерного палива не доводиться.

«Наразі ми монопольно утверджуємо єдиного іноземного постачальника, компанію ТВЕЛ, – каже він. – (Що ж до Westinghouse), то весною цього року розпочався останній етап, який називається: «Дослідно-промислові випробування збірок на Південноукраїнській АЕС»,– де одночасно працюють і збірки Westinghouse, і російські. За моєю інформацією, дослідно-промислова партія зарекомендувала себе позитивно. Але формально печатки й підписи мають бути».

Якщо паливо Westinghouse отримає сертифікат, воно покриватиме 20% українського ринку ядерного палива, говорить Богдан Соколовський. Йдеться про 3 реактори із 15, які сьогодні працюють в Україні.

Російське паливо витримує конкуренцію

Разом з тим, за словами виконавчого директора департаменту МАГАТЕ з експлуатації ядерних установок Мірослава Ліпара, технології російської компанії ТВЕЛ сьогодні є цілком конкурентними.

«Паливо з Російської Федерації відповідає всім нашим критеріям. І є дуже гарний досвід експлуатації російського палива. Можу навести приклад Чеської Республіки. Коли запускали станцію Темелін, запускали з паливом Westinghouse. Але після кількох років експлуатації вони переходять на російське паливо», – сказав Мірослав Ліпар, відповідаючи на запитання Радіо Свобода.

Ядерне «РосУкрЕнерго»

Але у випадку будівництва заводу із виробництва ядерного палива проблемою є навіть не те, що конкурс виграла російська компанія, а те, що він не стовідсотково належатиме Україні, вважає Богдан Соколовський.

«Закриваючи очі, ми формуємо щось подібне до «РосУкрЕнерго» тільки у ядерній сфері, але з набагато довшим терміном дії. Я взагалі не розумію спільного підприємства в такій стратегічній галузі. Це мало б бути українське державне підприємство», – наголошує Соколовський.

Минулого тижня російська компанія ТВЕЛ та український державний концерн «Ядерне паливо» підписали угоду про створення на території України спільного підприємства для виробництва ядерного палива за російськими технологіями.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG