Доступність посилання

ТОП новини

Партія влади Азербайджану виграє парламентські вибори


Прага – Азербайджанська «партія влади» «Єні Азербайджан» («Новий Азербайджан») у результаті недільних парламентських виборів консолідувала владу в руках самої партії та соратників президента країни Ільгама Алієва. Опозиція говорить, що панівна політична сила домоглася рекордного результату шляхом масових фальсифікацій. Міжнародні спостерігачі переважно вважають, що вибори не відповідали міжнародним стандартам.

Азербайджанська владна партія «Єні Азербайджан», тобто «Новий Азербайджан», мала що святкувати 7 листопада. Як і в старі радянські часи, керівна партія, хоча вже і не єдина, отримала на виборах 90% голосів на парламентських виборах.

Таким чином, її частка у парламенті, що має загалом 125 місць, збільшилася до понад 70. Решту отримали її політичні соратники.

Але більшість членів парламенту не змінилась – після виборів зі старих парламентарів залишилася 81 особа. Місця в парламенті отримали і три родичі президента: його дружина Мегрібан, його дядько Джалал і чоловік його двоюрідної сестри Васиф Талібов.

Центральна виборча комісія, владна партія та спостерігачі від Співдружності незалежних держав визнали вибори вільними і чесними. Проте опозиція стверджує, що вибори були тотально сфальсифіковані на користь владної партії, щоб зробити її панування на політичній сцені практично повним.

Західні спостерігачі також підготували невтішний вердикт. Делегація Організації з безпеки і співпраці в Європі висловила побажання бачити більше плюралізму в азербайджанській політиці.

Голова делегації Вольфґанґ Ґроссрук заявив на сьогоднішній прес-конференції в Баку: «Хоча парламентські вибори 7 листопада в Азербайджані характеризувалися мирною атмосферою і всі опозиційні політичні партії взяли участь у політичному процесі, самі вибори не були проведені таким чином, що означав би поступ у демократичному розвитку країни».

Голосування в «найкращих радянських традиціях»

Офіційна явка склала трохи більше за 50%, що, на думку представників опозиції, свідчить про зневіру азербайджанців у чесності виборчого процесу. Голова опозиційного Азербайджанського народного фронту Алі Карімлі в інтерв’ю Радіо Свобода заявив, що влада використала «всі адміністративні ресурси», щоб забезпечити свою перемогу та перемогу своїх союзників.

«Ці люди цілковито втратили почуття відповідальності й відчуття реальності. Вони роблять таке, що не робить ніхто інший у світі. Це ризикований шлях, бо він приведе Азербайджан до катастрофи. Я думаю, що народ Азербайджану має об’єднатися, щоб нагадати їм про їхню відповідальність», – каже опозиційний діяч.

Іса Ґамбар, лідер опозиційної партії «Мусават», заявив, що результати голосування «нагадають голосування радянських часів». За словами опозиції, поширеними порушеннями були багаторазові голосування та вкидання бюлетенів.

На відео, яке зняли кореспонденти Радіо Свобода в Азербайджані, можна побачити, як до дільниці, де балотувалася перша леді Азербайджану, виборців підвозили автобусами.

Азербайджан надто важливий для критики?

Але якщо більшість західних спостерігачів говорить про порушення, а місцеві – про те, що проти них застосовували залякування, їм перешкоджали в роботі, виганяючи з виборчих дільниць і не даючи стежити за підрахунком голосів, деякі все ж вважають, що нічого особливого не сталося.

Представник Парламентської асамблеї Ради Європи Пауль Вілле дав цілком позитивну оцінку виборам. «Хоча були помічені деякі проблеми й недоліки у передвиборній кампанії та в день голосування, парламентські вибори в Азербайджані пройшли відповідно до стандартів ПАРЄ, ОБСЄ та інших міжнародних організацій», – зауважив спостерігач.

Азербайджанська опозиція стверджує, що західні країни намагаються уникати критики авторитарного режиму Ільгама Алієва через стратегічну важливість Азербайджану та його значні поклади енергоносіїв, що можуть зменшити залежність Заходу від Росії.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

Дивитись коментарі (2)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG