Доступність посилання

ТОП новини

Греція, Ірландія... Кого наступного вразить «боргова інфекція»?


Брюссель – Сім місяців минуло від часу загострення «грецької кризи». І от щойно Євросоюз оприлюднив новий план порятунку Ірландії, який, зрештою, не дуже переконав світові біржі, бо євровалюта у понеділок і далі знецінювалася. Тим часом, коли у фінансовому світі гадають, хто з країн Європи буде наступним претендентом на грошову допомогу, Єврокомісія заявляє про нові позитивні прогнози європейської економіки на наступний рік.

Для порятунку Ірландії Європейський Союз вирішив надати 85 мільярдів євро. Деякі європейські експерти вважають, що країни єврозони нарешті можуть зітхнути з полегшенням, бо тиск із боку світових бірж спадатиме.

Причина насамперед у тому, що таким чином Євросоюз намагається показати, що ситуація з євровалютою перебуває під контролем, а ця, так би мовити, «боргова інфекція» далі Ірландії не пошириться. Але євро у понеділок все ж і далі втрачав позиції поряд із іншими світовими валютами. Недовіра бірж пояснюється тим, що чимало європейських банків уже позичили ірландським фінансовим установам чималі кошти, а сам уряд Ірландії від початку кризи вклав у цей сектор понад 50 мільярдів євро.

Тож наразі об’єднана Європа насторожено стежить за економікою Греції та Ірландії.

Чия черга?

Найчастіше питання, що хвилює політиків та експертів Європи і за її межами,– хто ж буде наступною слабкою ланкою у цьому ланцюгові держав? Якщо, звичайно, «наступний» взагалі буде.

Здебільшого у припущеннях та аналізах згадують Португалію та Іспанію, хоча міністри цих країн переконують, що як буде треба, то вони вживатимуть нові додаткові заходи, щоб до цього не дійшло.

Тим часом у Брюсселі оприлюднили доволі обнадійливі прогнози щодо розвитку реальної економіки Євросоюзу у 2011 році. Комісар з фінансових та економічних питань Оллі Рен зауважив, що в Євросоюзі існує деякий дуалізм.

«Німеччина фінансовій кризі та рецесії дала потужну відсіч і там зріс експорт та споживчий попит, – каже він. – Такий же феномен спостерігається й у низці центральних та північних країн-членів. Водночас, через проблеми з консолідаціями бюджетів деякі південні країни та Ірландія постали перед великими труднощами. Єдиний вихід із цього – відновити довіру, зміцнивши національні бюджети цих послаблених держав».

Єврокомісар Оллі Рен додав, що для того, щоб відновити зростання економіки, цим країнам слід здійснити у себе чималі структурні реформи.

Прогнози кращі, але не для «проблемних держав»

Єврокомісія оприлюднила «осінній прогноз» стану економіки співдружності на наступний рік. З огляду на дослідження брюссельських експертів, чимало нинішніх економічних показників дещо кращі від попереднього прогнозу, зробленого Комісією півроку тому.

«Економічне відновлення дало паростки, і це спостерігається також у зростанні попиту, – коментує ці очікування комісар Оллі Рен. – По-друге, перспектива покращення ситуації із зайнятістю у наступному році виглядає дуже обнадійливо. І останнє, дефіцити державних бюджетів починають зменшуватися завдяки вжитим заходам і поновленню економічного зростання».

Тим часом, очікування щодо зменшення дефіцитів у бюджетах Ірландії, Іспанії, Греції та Португалії дещо песимістичніші,ніж прогнози, зроблені минулої весни. Це погана новина, насамперед для єдиної європейської грошової одиниці, бо це означатиме, що напруження та коливання на світових біржах найближчим часом не спадатиме.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG