Доступність посилання

ТОП новини

Домовленості чи декларація: про які газові СП домовилися «Газпром» і «Нафтогаз»


Київ – «Нафтогаз» та «Газпром» домовилися про створення двох спільних підприємства щодо видобутку газу, заявляють у «Газпромі». Йдеться про спільний видобуток метану з вугільних пластів на території України, а також розробку родовищ на шельфі Чорного моря. Втім, на думку деяких експертів, це, швидше, не реальна перспектива, а бажання продемонструвати, що українсько-російські домовленості просуваються. До того ж, зазначають фахівці, створення таких підприємств не вигідне Україні, адже таким чином її енергетична залежність від Росії посилюватиметься.

Про українсько-російські домовленості щодо створеннях двох спільних підприємств: із видобутку метану та освоєння структури Палласа на шельфі Чорного моря, йдеться у заяві «Газпрому». В українському ж Міністерстві палива та енергетики повідомили, що сторони обговорили питання створення спільних підприємств, а також інші питання стратегічної співпраці, при цьому зазначили, що повідомлення «Газпрому» «не містить редакторських помилок». Більше інформації щодо цього українське міністерство не надає.

Утім, як зазначив Радіо Свобода член парламентського комітету з Паливно-енергетичного комплексу (ПЕК), бютівець Олександр Гудима, спільні підприємства, про створення яких зараз декларують російська та українська сторони, не мають ніякого відношення до СП між «Нафтогазом» та «Газпромом», домовленості про створення якого тривають понад півроку. Більше того, на переконання Гудими, ці проекти не є реальними.

Заяви про створення СП – декларація домовленостей?

«Видобуток шахтного газу метану потребує дуже великих капіталовкладень. А в умовах фінансової кризи – це не реально, – зазначає Олександр Гудима. – Я не бачу в тих намірах, бо нічого ще не створено, не виходить у них поки що створити СП між «Газпромом» та «Нафтогазом», що це є дуже актуальним для Росії. Ну і треба потішити своїх правителів Путіна і Януковича, що вони щось роблять. Це є імітація діяльності».

Разом з тим, наголошує Олександр Гудима, після створення цих СП, Москва зможе змусити Київ імпортувати більше російського газу.

«Росія хоче зв’язати руки Україні, щоб вона не могла зменшувати свою залежність від постачання газу з Російської Федерації, – каже він. – А якщо Україна видобуватиме на шельфі більше свого газу, якщо вона видобуватиме сланцевий газ, якщо вона видобуватиме шахтний газ метан, тоді Росія втрачає ринок».

«Газпром» грає на випередження

Ці проекти є невигідними для України і на думку експерта з енергетичних питань Центру Разумкова Володимира Омельченка. Адже, зауважує він, таким чином «Газпром» хоче запобігти приходу в Україну іноземних інвестицій.

«Більш доцільно залучати до реалізації проектів із видобутку вуглеводнів в українській частині чорноморського шельфу західні компанії, які володіють відповідними технологіями, – зазначає Володимир Омельченко. – Адже ми знаємо, що «Газпром» не володіє такими технологіями. Метою цього проекту може бути саме те, що «Газпром» хоче попередити прихід іноземних інвестицій в Україну в цій галузі. Оскільки у першу чергу «Газпром» зацікавлений збільшувати поставки російського газу в Україну».

Між тим, більше ніж півроку тривають переговори між «Газпромом» та «Нафтогазом» щодо створення спільного підприємства. І, як заявляв керівник «Газпрому» Олексій Міллер, із українського боку туди мають увійти газотранспортна система та видобувні активи, а з російського – родовища з запасами, еквівалентними активам, внесеним українською стороною. При цьому Міллер зазначав, що нинішня форма співпраці – це перший етап, а наступним має стати злиття двох компаній. Натомість український прем’єр Микола Азаров відповів, що такого злиття не буде.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG