Доступність посилання

ТОП новини

Поляки рятуватимуть німецький ринок праці, а українці – польський?


Варшава – У Польщі очікують на чергову велику хвилю трудової еміграції. Масовий виїзд поляків за межі своєї держави в пошуках кращих заробітків може розпочатися вже через п’ять місяців. 1 травня Німеччина скасує усі обмеження на працевлаштування громадян так званих нових країн Європейської Союзу, зокрема, й для Польщі. Саме до сусідньої з Польщею Німеччини, за прогнозами, може вирушити навіть півмільйона польських працівників.

Упродовж першого робочого тижня 2011 року польські медіа цитують виступи двох високопосадовців німецької держави – канцлера та міністра економіки. Коментуючи новорічне привітання канцлера Анґели Меркель, в якому вона говорить про зменшення безробіття у Німеччині, польські оглядачі звертають увагу на проблему швидкого старіння німецької нації. Мовляв, саме тому німецький міністр економіки Райнер Брюдерле не приховує, що у Берліні нетерпляче очікують 1 травня – дня, коли громадяни нових країн ЄС, а передусім поляки, зможуть безперешкодно працевлаштовуватися в Німеччині.

Польські експерти наголошують, що великий німецький ринок праці передусім потребує тих спеціалістів, які дуже потрібні й самій Польщі. Зокрема, йдеться про інженерів, інформатиків, будівельників, медсестер, а також осіб, які доглядають за дітьми та літніми людьми.

Крім того, у Німеччині очікують випускників польських професійно-технічних навчальних закладів, яким пропонують стажування на підприємствах. Молоді поляки, які поїдуть стажуватися до Німеччини, отримуватимуть досить високі як на польські реалії стипендії.

«Загроза» може стати шансом?

У Польщі дуже добре пам’ятають про масовий виїзд працівників до Великобританії та Ірландії після того, як у 2004-му ці країни відкрили для поляків свої ринки праці. Тоді на Британські острови в пошуках праці поїхали майже 2 мільйони осіб. Деякі польські експерти кажуть, що наслідки цьогорічної трудової міграції з Польщі для національної економіки можуть бути ще дошкульнішими, ніж ті, що були 6 років тому.

Анджей Арендарський, голова Польської господарської палати, констатує той факт, що міграція може завдати неабияких клопотів польським підприємцям. «Підприємці у цій ситуації можуть зробити небагато, – каже він. – Вони можуть чинити тиск на владу, щоб вона сприяла підготовці в навчальних закладах тих фахівців, яких потребує ринок. Крім того, підприємці можуть вимагати від влади, щоб вона лібералізувала польське міграційне законодавство так, щоб у Польщі могли працювати фахівці-іноземці».

Себастіан Бучек, професор Головної торгової школи, не виключає, що міграція до Німеччини дефіцитних на польському ринку праці спеціалістів може спричинити зростання зарплатні в деяких галузях, зокрема, у будівельній.

Натомість Мирослава Керик, голова Варшавського фонду «Наш вибір», що спеціалізується на проблемах трудової міграції, не виключає, що цьогорічне 1 травня може стати важливою датою не тільки для польських, а й для українських трудових мігрантів. За її словами, на вакантні місця, що з’являться у Польщі, можуть прийти працівники з-за кордону.

«Передусім, це можуть бути українці, які є найближче. Назагал я думаю, що якщо з’явиться така ніша на ринку праці, то українці будуть тими першими, які зможуть її заповнити, принаймні, частково», – зауважила Мирослава Керик.

Цікаво, що, на думку деяких польських експертів, трудова міграція поляків до Німеччини матиме для польської економіки передусім позитивні наслідки. Як зазначив оглядач Ярослав Ґуґала, з Німеччини польський працівник привезе до Польщі не тільки зароблені гроші, а й вищу культуру праці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG