Доступність посилання

ТОП новини

Подвійне громадянство в Угорщині: нагальна потреба чи політика чистої води?


Угорщина – Від 1 січня в Угорщині вступив у дію закон про подвійне громадянство. Спрощена процедура дає можливість закордонним угорцям практично за 3-4 місяці отримати паспорт громадянина на історичній батьківщині. Для цього їм потрібно лише визнати свою національність і володіти рідною мовою. Однак в сусідній з Угорщиною Словаччині цей закон викликав зливу несхвальних відгуків; не вітають його і в Чехії, не кажучи про Україну. Чим керувалася угорська влада, ухвалюючи цей закон, і якого ефекту від нього можна очікувати?

Закон про подвійне громадянство, дійсно, виглядає як шляхетний подарунок для майже 4 мільйонів закордонних угорців. Однак 6 років тому, коли Світовий конгрес угорців запропонував реалізувати таку ідею, політичні партії Угорщини просто використали її в своїх тактичних цілях, щоб здобути більше прихильників серед виборців і посоромити опонентів. Після досягнення цієї мети тема подвійного громадянства чомусь втратила свою актуальність аж до літа 2010 року.

Торік правляча консервативна більшість все-таки наполягла на ухваленні відповідного закону. Ліво-ліберальні парламентські партії категорично були проти цього. Вони застерегли правлячі кола Угорщини, що закон лише добряче роз’ятрить старі історичні рани Центральної Європи і завдасть більше шкоди, ніж принесе користі.

Чи варта шкурка вичинки?

Директор національного інституту демографії Жолт Шпедер досить скептично оцінює перспективи збільшити населення за рахунок притоку іммігрантів. «Хто хотів переселитися до Угорщини з Трансільванії чи інших місць, і без закону про подвійне громадянство переїжджав сюди: щороку до нас прибуває до 15 тисяч етнічних угорців. Проте можливість отримати угорське громадянство ще не робить привабливішою країну. Більше переселенців буде, якщо покращиться перспектива отримати роботу, зросте зарплата тощо», – вважає Жолт Шпедер. Вчений зауважує, що кількість іммігрантів поки-що не перевищує число померлих громадян.

Критики закону вказують і на інші його мінуси. Так, подвійне громадянство не зобов’язує нових власників угорських паспортів постійно проживати і працювати в Угорщині, щоб своїм трудом бодай збільшувати внутрішній валовий продукт країни. Вони навіть не мають права голосу, скажімо, під час загальних виборів у країні.

Єдиним плюсом для тих етнічних угорців, що живуть поза межами Євросоюзу і шенгенської зони, є те, що вони можуть їздити в Угорщину без віз. Проте ніхто не гарантує їм при цьому безпроблемного життя у себе вдома.

Це підтвердив і спеціальний уповноважений уряду Угорщини у справах переселенців Тамаш Ветзел. «Україна забороняє своїм громадянам отримувати подвійне громадянство. Хоча нам відомо про мільйони жителів, хто має російські та українські паспорти, а також нерідко можна знайти і тих, що отримали румунські та ізраїльські документи, зберігаючи українське громадянство, в тому числі й серед високих посадовців країни. Очевидно, в Україні панує зовсім інша правова система і політичний лад. Напевно, українські угорці все-таки будуть просити угорське громадянство. Проте не в інтересах Угорщини передавати дані іншій стороні про своїх громадян, адже ми дотримуємося своїх міжнародних зобов’язань», – наголосив Тамаш Ветзел.

Він також зазначив, що технічні потужності закордонних консульств Угорщини дозволяють опрацювати до 250 тисяч заяв іноземних громадян угорського походження. Для цього вже задіяли додатковий персонал та відповідне комп’ютерне забезпечення. Всього ж угорським платникам податків всі ці заходи, пов’язані зі вступом у дію закону про подвійне громадянство, обійдуться в 4 мільйони доларів.

За словами опозиційного політика Тібора Саньї, угорські імміграційні правила досить добре працювали і без нового закону про подвійне громадянство. Він наголошує, що державі не потрібні такі громадяни, яких взагалі немає у країні.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG