Доступність посилання

ТОП новини

Парадоксальні здобутки першого року Януковича


Київ – Сьогодні минає рік відтоді, як Віктор Янукович став Президентом. Серед найбільших здобутків глави держави експерти одностайно зазначають відновлення керованості влади в країні та початок масштабних реформ. Разом з цим деякі оглядачі звертають увагу на такий парадокс: найбільші здобутки вже починають обертатися для глави держави серйозними проблемами.

Українське експертне середовище майже одностайне в думці, що найбільшим здобутком Президента за рік перебування на посаді стало відновлення керованості держапарату. «Це відновлення вертикалі влади, пов’язане з концентрацією влади в кабінеті Президента», – каже політолог Михайло Погребинський.

Проте експерти попереджають, що зміцнення влади відбулося у спосіб, що мав багато побічних ефектів. Авторитарні тенденції вже становлять серйозну небезпеку для реноме української влади, яка й далі декларує курс на євроінтеграцію.

Харківські угоди не зняли газової проблеми

На міжнародній арені Україна демонструє більшу прогнозованість. Проте Захід висловлює дедалі більше занепокоєння згортанням громадянських свобод в Україні. Щодо українсько-російських стосунків, то нормалізація в них, безумовно, відбулася, але прориву не сталося. Більше того, політолог Володимир Фесенко констатує, що тепер стає дедалі очевиднішим, що харківські угоди – газ в обмін на флот – виявилися для України провальними. Адже без зміни формули утворення ціни на газ Україна знову і знову змушена вести переговори про зниження ціни на блакитне паливо.

Експерти позитивно оцінюють, що Віктор Янукович не лише декларує реформи, але й намагається їх реалізувати. При цьому він наражається на серйозний ризик. Адже ліберальні по своїй суті реформи в Україні підтримують здебільшого ті, хто не підтримує чинного главу держави, зазначає політолог Володимир Фесенко.

Розчарування не в реформах, а у владі

Зрештою, суспільство зі значно більшим розумінням ставилося б до реформ, якби влада обмежувала насамперед себе та інтереси великого бізнесу. «Починати треба з себе, – каже вчений-соціолог Євген Головаха. – Але ж цього немає».

Навпаки, опозиція докоряє Януковичу вертольотом, який коштує дорожче, ніж гелікоптер американського президента. А напередодні річниці інавгурації видання «Київ-пост» повідомило, що до резиденції «Межигір’я» (щодо законності відчуження якої в держави досі існують сумніви) придбали люстру вартістю 45 тисяч доларів.

Розчарування суспільства владою прямо позначилося на рейтингу Віктора Януковича. Якщо минулого року в першому турі президентських виборів за нього проголосувало 35,3 % , то згідно з результатами опитування, проведеного Інститутом ім. Горшеніна в лютому цього року, сьогодні за чинного главу держави готові віддати голоси 25,8%.

А багатьом співвітчизниками перший рік президентства Віктора Януковича запам’ятався передусім курйозами, які регулярно ставалися з главою держави. Під час урочистої церемонії на нього впав вінок, його помилково називали Ющенком, а сам він неодноразово обмовлявся. Зокрема, вже у цьому році він не зміг вимовити слово «увімкни», а також сплутав слова «доступно» і «підступно».
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG