Доступність посилання

ТОП новини

Янукович у всьому копіює Путіна (європейська преса)


Прага – Президент України Віктор Янукович, як зауважують провідні європейські видання, «зосередив у своїх руках значно більше влади, аніж будь-хто з його політичних попередників», і це, на думку експертів, веде Україну до авторитаризму, до керованої демократії пострадянського зразка, яка намагається витіснити з України паростки демократії, котрі пробивали собі дорогу з 90-х років ХХ століття. Разом з тим чимало видань звертають увагу на намагання Києва хоч якось стабілізувати свою номінальну енергетичну незалежність і знайти підтримку в цьому з боку керівництва Азербайджану.

Лондонський часопис «Економіст» оприлюднив статтю під назвою «Президент України Віктор Янукович розвернувся на схід», де наголошується, що «нинішній глава у Києві наслідує методи (президента Росії Володимира) Путіна, хоча без імперських замашок Росії». Британське видання також попереджає, що «дух свободи в Україні, яким вона славилася донедавна, при Януковичу випаровується так швидко, як це було зроблено в Росії десять років тому». У матеріалі наводяться факти все ширшого охоплення людьми Януковича всіх гілок української влади, від парламенту і Генпрокуратури до Конституційного Суду і Національного банку. «Економіст» вважає, що стрімке проштовхування нинішнім Президентом України конституційних змін «відновило старі (кучмівські) ширші повноваження і додало нових». «Як і в Росії від початку правління Путіна, в Києві був різко звужений вплив парламенту, Прем’єр-міністра і уряду, а всі рішення ухвалює лише президентська адміністрація Януковича», – зауважує лондонський часопис. Хоча, на думку авторів цього аналізу, все ж Україні ще не дуже загрожує втрата незалежності, бо «Янукович є дуже зобов’язаний олігархам в Україні та занадто скупий, щоб розділити залишки з Росією». У статті також ідеться про подальший розквіт «кумівства і торжества бандитизму» в Україні, безперешкодного наростання корупції, а також про наступ влади на іноземний бізнес, переслідування опозиції, преси. Хоча цитуються й відомі західні експерти, котрі вважають, що в Україні неможливо повторити досвід авторитарної моделі Росії, бо тут немає таких безмежних природних ресурсів, відсутні навіть найнеобхідніші економічні реформи, Україну оминуло імперське похмілля, тут немає традиції сильного урядування. Влада Януковича, як мовиться в статті «Економіста», дуже залежна від іноземного, західного, фінансування, і звідси неохоча критика режиму з боку Заходу. Та все ж тенденція дрейфу України сьогодні, на думку авторів цього аналізу, ясна: чітко видно намагання влади Януковича згорнути поширення демократичних, західних цінностей у суспільстві шляхом витіснення їх зі Сходу України на Захід впровадженням пострадянської авторитарної моделі.

Брюссельський оглядач Ендрю Ретман звертає увагу на сторінках EUobserver на те, як під час свого вчорашнього візиту до столиці ЄС російський прем’єр Володимир Путін продовжив настирливу дискусію з головою Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу щодо нібито переваг для європейців від російської енергетичної політики. У статті Ретмана наголошено, що Путіна і російських чільників не влаштовує європейське ліберальне законодавство в енергетиці, і особливо Третій енергетичний пакет ЄС, який розділяє активи видобувних енергетичних компаній на ринку Європи і розподільчих компаній з метою недопущення енергетичної монополії. При цьому Баррозу наголосив, що Третій пакет є законом для всіх членів ЄС. Путін же, оскаржуючи нібито несправедливість цих законів щодо російських енергетичних потуг, намагався кілька разів лякати Європу високими цінами на газ у разі, якщо Росія змушена буде діяти згідно з цими європейськими енергетичними правилами. Російський прем’єр також попереджав ЄС, що його газ може вирости в ціні для європейців й у тому разі, якщо Євросоюз перешкоджатиме в реалізації Москвою її газового проекту «Південний потік», який у Києві сьогодні вважають «дискримінаційним для України».

Московська «Нєзавісімая газета» розмірковує разом з експертами над перспективами енергетичної співпраці влади Януковича з керівництвом Азербайджану. Тут відзначено, що вже чимало років у цьому плані йшлося лише про наміри, але минулого року азербайджанська нафта вже з’явилася в нафтогоні «Одеса – Броди». Тепер же, як вважає російське видання, все залежить від того, як будуть до літа реалізовані у конкретних угодах плановані наміри України та Азербайджану реалізувати на практиці стратегічну співпрацю в енергетиці і чи буде це схвалено великими світовими гравцями на Каспії.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG