Доступність посилання

ТОП новини

Януковичу пропонують почитати «Чорного ворона». Під «йолкою»…


Київ – У четвер біля стін Адміністрації Президента активісти організації «Холодноярська ініціатива» провели «Президентські читання». Учасники акції цитували найяскравіші уривки з роману Василя Шкляра «Чорний ворон» з метою закликати главу держави прочитати твір-переможець цьогорічної Шевченківської премії. Крім того, «холодноярівці» наполягають на неодмінному присудженні Василеві Шкляру Національної премії імені Тараса Шевченка. На їхню думку, публічна відмова письменника від отримання нагороди не означає, що премію присуджувати йому не повинні.

«Дибенко з великої гранчастої карафи налив усім самогону, на око видно – міцнющого, бо зверху по колу чарки збиралося намисто, і сам-таки першим узяв слово. Говорив він по-нашому непогано, як для вихідця з Брянщини, але дуже довго і нудно. Мовляв, українці вперше мають можливість жити по-людському, а в недалекій будучині тут потечуть молочні ріки…

– А куди впадатимуть ті молочні ріки? – перебив я Дибенка. – У Волгу?

Він зам'явся, думаючи, що б його таке відповісти, та на підмогу поспішив один із чекістів:

– Он імєєт в віду ґаладающєє Паволжьє.

– Тільки вкупі з Росією вільна Україна возможна, – сказав Дибенко. – Тому помогти голодним…»


Ось такі уривки з роману Василя Шкляра, «Залишенець. Чорний ворон», що розповідає про боротьбу українських повстанців Холодного Яру з більшовиками, сьогодні звучали біля стін Адміністрації Президента. Активіст «Холодноярської ініціативи» Андрій Юсов говорить, що уривки читали, щоб заохотити главу держави все ж таки ознайомитися з найвищими здобутками сучасної літератури України.

«Безумовно, ця ініціатива має буде підхоплена, як у будь-якій президентській, унітарній державі й іншими чиновниками. – наголосив Андрій Юсов. – Ми будемо раді, коли не тільки Президент, а і коли мери міст, голови адміністрацій прочитають книгу «Чорний ворон». Можливо, тоді щось зміниться у нашій державі, і вона стане більше культурною».

Активісти підготували для Президента план-схему з прочитання роману

Учасники акції детально вивчили графік Президента Віктора Януковича і, зважаючи на його зайнятість, виступили з власними пропозиціями – коли йому ліпше ознайомитись з романом.

«Так, наприклад, дуже зручно читати книгу, прямуючи до робочого місця в комфортному вагоні київського метро. Я переконаний, що глава європейської держави повинен регулярно використовувати громадський транспорт, щоб бути принаймні ближче до народу. Або під час обідніх перерв в Адміністрації Президента, або ж у затишному Межигір’ї, сидячи під живою «йолкою», – зазначив Андрій Юсов. – Як варіант, може ще бути й читання у гелікоптері в перервах між спогляданням краєвидів з вікна».

Активісти переконані, що, керуючись запропонованою схемою, Президентові буде до снаги прочитати роман «Чорний ворон» хоча б за місяць. Тому через чотири тижні з гаранта питатимуть про виконання вимоги громадськості.

Холодноярівці вимагають дати Шкляру Шевченківську премію

Примірник «Чорного ворона» гаранту передали не особисто, а через представника Адміністрації Президента. Також активісти разом з книгою, передали главі держави звернення українських культурних діячів та політиків з вимогою все-таки підписати указ про присудження Національної премії імені Тараса Шевченка Василеві Шкляру.

Як відомо, автор «Чорного Ворона» так і не отримав цьогорічної премії. Президент виключив Шкляра зі списку нагороджених після того, як письменник заявив, що відмовляється отримувати премію, поки міністром освіти в Україні залишається Дмитро Табачник.

На думку ж холодноярівців, публічна відмова письменника від отримання державної нагороди не має бути причиною невдячності держави за його працю. Крім того, учасники «Холодноярської ініціативи» підтримали пропозиції письменника Юрія Андрухович зібрати для Василя Шкляра ту саму суму, яку він отримав би разом з премією, але не від державної верхівки, а від народу.

Василь Шкляр неодноразово заявляв, що має на меті витратити усі зібрані гроші на екранізацію роману «Чорний ворон». Вже у листопаді минулого року розпочався збір коштів на екранізацію першого національного блокбастера.
  • Зображення 16x9

    Валентина Аксьонова

    Співпрацює з Радіо Свобода з травня 2010 року. Працює для програм «Свобода сьогодні», «Європейська свобода», «Ранкова свобода» та «Лінія уваги». З 2009 року автор та ведуча програми «Сурма» на Національному Радіо. Має досвід роботи в гарячих точках, зокрема в Грузії в серпні 2008 року.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG