Доступність посилання

ТОП новини

Процес у справі Дем’янюка вступив у вирішальну фазу


Іван Дем’янюк

У мюнхенському суді розпочали слухання заяв побічних позивачів у справі Івана Дем’янюка. Напередодні представник прокуратури у своїй промові виступив із вимогою засудити 90-річного підсудного до шести років ув’язнення. Українця за походженням, якого депортували зі CША, звинувачують у причетності до вбивства багатьох тисяч єврейських в’язнів одного з нацистських концтаборів.

От уже 16 місяців триває у Мюнхені процес у справі Джона (Івана) Дем’янюка. Його звинувачують у причетності до вбивства 28 тисяч 700 євреїв, які були ув’язнені в нацистському таборі смерті «Собібор». У цьому концтаборі, як стверджує слідство, Дем’янюк служив наглядачем.

На думку прокурора Ганса-Йоахіма Лутца, процес підтвердив закиди, висунуті на адресу підсудного. Лутц заявив, що прокуратура вимагає для нього шість років в’язниці. Це значно менше, ніж найвища міра покарання, яка передбачає 15 років тюрми.

Речниця прокуратури Барбара Штокінґер згодом пояснила вимогу щодо відносно м’якого покарання тим, що підсудний уже відсидів 8 років в ізраїльській в’язниці. Крім того, як пом’якшувальну обставину розцінили те, що Дем’янюк, який сам був військовополоненим німців, служив, за твердженням прокуратури, 1943 року в концтаборі «Собібор» простим наглядачем.

«Звичайно, він добровільно не зголошувався на такі дії, але був виконавцем і нічого не зробив заради того, щоб цього уникнути. Ми вважаємо, що шести років достатньо, і таке покарання необхідно для того, щоб спокутувати те безправ’я, яке тоді було вчинено», – сказала Штокінґер.

Без жодних емоцій

Дем’янюк сприйняв заяву прокурора, озвучення якої тривало дві з половиною години, без жодних зовнішніх емоцій, мовчки, як завжди напівлежачи в лікарняному ліжку, на голові бейсбольна кепка, а на очах темні окуляри.

Адвокат 90-річного підсудного Ульріх Буш каже, що вся промова прокурора була непереконливою, оскільки нема доказів про жоден конкретний злочин. Захист висловлює переконання, що досі остаточно не доведено, що Дем’янюк справді служив у «Собіборі». Але якби він там і був, то в нього не було б іншого виходу, вважає захисник підсудного.

«Ми ніколи не примиримося ні з яким вироком і завжди оскаржуватимемо його. Це ненормально – вимагати такого покарання, про яке ми сьогодні почули», – сказав Буш, відповідаючи на запитання журналістів після судового засідання.

Оголошення вироку в справі Івана Дем’янюка очікується в середині травня. На той час підсудному виповниться вже 91 рік.

Дивитись коментарі (4)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG