Доступність посилання

ТОП новини

Мінагрополітики обіцяє запобігти проблемі з цукром


Київ – Чи очікує Україну дефіцит цукру? Урядовці запевняють, що держава зможе запобігти спекуляціям на цьому ринку. Міністерство аграрної політики та продовольства також планує збільшити посівні площі цукрових буряків. Натомість фермери займаються цією культурою неохоче. Вони називають цукровий буряк нерентабельним і розповідають, що втрачають значні кошти через завищені вимоги з боку держави.

У Міністерстві аграрної політики та продовольства прогнозують, що цукор може потрапити до переліку проблемних продовольчих товарів. «Ми бачимо, що цукор у цьому році може бути найбільш резонансним і на нього може дещо зрости ціна. Але у держави буде достатня кількість цукру за стабільною ціною, і ми зможемо вчасно вплинути на те, щоб запобігти негативним проявам на цьому ринку», – прокоментував днями це питання директор департаменту розвитку аграрного ринку міністерства Анатолій Розгон.

За його словами, держава вже розпочала запобіжні заходи, навіть оголосила тендер, причому не лише щодо закупівлі залишків цукру нинішнього врожаю, але й щодо форвардних закупівель нового врожаю.

«У нас ринок цукру поділений серед обмеженої кількості компаній, які традиційно його ламають і ведуть свою цінову політику, користуючись тим, що у держави у певні періоди не було можливості закупити потрібну кількість цукру. Цього року такого не буде, тому що у нас є достатня кількість коштів, оголошено тендер, і Аграрний фонд уже протягом травня закупить всі необхідні ресурси», – додав Анатолій Розгон.

Він також розповів, що ціни на цукор дуже пов’язані з вартістю нафти на світових ринках. «Чим вищою буде ціна на нафту, тим вищою буде ціна на цукор у світі», – наголосив директор департаменту розвитку аграрного ринку міністерства.

На фермерів тиснуть, щоб вони вирощували буряк?

У 2011 році у Мінагрополітики планують також збільшити посівні площі під цукровий буряк до 565 тисяч гектарів. Але деякі аграрії нарікають, що, мовляв, місцева влада намагається нав’язати їм виробництво дефіцитних, але при цьому малорентабельних культур під приводом дотримання сівозміни: наприклад, обмежити посіви технічних культур на користь цукрових буряків. Зокрема, на Харківщині місцева влада пообіцяла покарати тих районних чиновників, які не забезпечать плановий посів цукрових буряків у регіоні.

Радіо Свобода звернулося за коментарем до віце-президента Асоціації фермерів і землевласників України Миколи Стрижака. За його словами, згори на фермерів ніхто не тисне. Хоч такі ситуації називає цілком можливими, оскільки аграрії загалом неохоче вирощують цукровий буряк. «От, наприклад, я. Я вже три роки не вирощую цукровий буряк. Чому? Тому що протягом двох років зі мною не розраховувалися цукрові заводи. Тобто я втратив два урожаї», – зазначив він.

«Інше питання: фермер так обробить той бурячок – обчистить його, завантажить. А йому відпишуть про «фізичну забрудненість». Наприклад, він привіз 12 тонн буряка, а йому кажуть: мовляв, у вас там дві тонни землі», – додав він.

На думку Миколи Стрижака, дефіциту цукру в Україні не буде. Водночас він не виключає можливість спекуляцій і нагадує про нещодавню ситуацію з гречкою.

Восени цукру буде навіть більше, ніж треба українцям

Аналітик агенції ААА Марія Колесник очікує, що з вересня цього року цукру в Україні буде більше, ніж достатньо.

«За нашими прогнозами, оскільки наступного року посівні площі буде збільшено, за умови середньої врожайності у 310 центнерів на гектар, валовий збір цукрового буряка становитиме десь 16,5 мільйонів тонн. Отже, ми отримаємо не менш ніж 1,9-2 мільйони тонн цукру. Це більше, ніж внутрішня потреба України», – зазначила вона у коментарі для Радіо Свобода.

За оцінкою експерта, проблеми з цукром в Україні можливі лише влітку, коли закінчуватимуться запаси нинішнього врожаю.

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG