Доступність посилання

ТОП новини

Ще двох кандидатів на президента судять у Білорусі


Колишній кандидат на президента Білорусі Володимир Некляєв під час судового засідання, Мінськ, 5 травня 2011 року

Прага – Колишні кандидати на президента Білорусі на виборах 19 грудня 2010 року Володимир Некляєв та Віталій Римашевський постали перед судом у Мінську. Влада президента Олександра Лукашенка звинувачує їх у нібито грубому порушенні громадського порядку, організації опозицією за іноземні кошти безладів та нападу на урядові будівлі у день самих виборів.

Обидва кандидати на президентство та їхні четверо активістів передвиборчих штабів постали перед судом у Мінську з приводу їхньої ролі у масових протестах 19 грудня, коли тисячі людей вийшли на вулиці столиці Білорусі на знак протесту проти сумнівного переобрання на президента авторитарного лідера Білорусі Олександра Лукашенка.

Володимирові Некляєву та Віталієві Римашевському загрожує по три роки ув’язнення в разі визнання судом їхньої вини в організації опозиційних виступів у день виборів.

Суд притягує великі натовпи глядачів, багатьом із яких не вдається потрапити до залу засідань у Мінську.

Слухання відвідали також посли Польщі та Литви і тимчасовий повірений США у справах Білорусі Майкл Сканлан.

Некляєв звинувачує провокаторів, які підштовхували до нападів на будівлі уряду

«Я не впевнений, бо всі доводять, що Лукашенко організував майдан, я не переконаний у цьому. Ми, наприклад, не були до цього готові. Ми не думали, що так станеться, – зазначає Володимир Некляєв. – Як я розумію, йому, Лукашенкові, цей брутальний майдан так само не вигідний, як і мені. Перше, що я подумав після цього, було: чому так, що відбулося? Цього не мало статися, кому це вигідно? Я думав про це і в ув’язненні. Значить, є якась третя сила. І я думав, що ми будемо розбиратися, хто ж це такий».

Перед початком суду Володимир Некляєв заявив журналістам, що він не винний, і наголосив на причетності до провокаційних атак на державні будівлі 19 грудня підісланих провокаторів. Тоді білоруська влада жорстоко розігнала масові протести опозиції і затримала понад 600 учасників виступів. Це викликало протести на Заході та спонукало офіційні кола запровадити нові санкції та заборони на закордонні подорожі для Лукашенка і понад 100 його посадовців.

64-річний Некляєв, відомий білоруський поет, втратив свідомість під час штовханини у перебігу протестів 19 грудня і був заарештований у лікарні та поміщений під домашній арешт після короткого перебування у в’язниці. Віталій Римашевський був звільнений під підписку про невиїзд із Мінська. Спочатку двох кандидатів на минулих президентських виборах звинувачували в організації масових виступів, і їм загрожувало до 15 років ув’язнення. Але пізніше влада заявила про нібито меншу вину Некляєва і Римашевського та ймовірний трирічний термін покарання для обох.

Нинішні суди в Мінську є частиною масових судових переслідувань опозиції Білорусі, котра протестувала проти незаконного переобрання Лукашенка на посаду голови держави. Він управляє Білоруссю залізною рукою з 1994 року. Чимало активістів опозиції країни перебуває у в’язницях, включно з колишнім кандидатом на президента Андрієм Санніковим, котрого фактично заарештували невдовзі після оголошення офіційних результатів перемоги на виборах чинного президента Олександра Лукашенка.

Андрієві Саннікову, який чинив опір під час арешту, загрожує до 15 років ув’язнення. Його дружину, журналістку Ірину Халіп, також тримали спочатку у в’язниці, а потім під домашнім арештом.

Семеро представників опозиції Білорусі вже отримали вироки судів із термінами ув’язнення від двох до чотирьох років.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG