Доступність посилання

ТОП новини

Вже 7 місяців Боснія і Герцеговина не має центрального уряду – уповноважений ООН


Генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун
Генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун

Високий уповноважений у справах Боснії і Герцеговини, австрійський дипломат Валентин Інцко сьогодні представляє в Раді безпеки ООН свій п’ятий річний звіт. У попередніх звітах він попереджав про сепаратистські тенденції у керівництві Республіки Сербської, що є етнічно сербською складовою Боснії і Герцеговини, та дестабілізацію і параліч державних інституцій в країні в цілому. Нещодавне рішення президента Республіки Сербської Мілорада Додика оголосити референдум щодо повноважень боснійських органів юстиції зазнало критики з боку Європейського Союзу і змусило Інцко висунути вимогу щодо скасування цього плебісциту. Радіо Свобода попросило уповноваженого ООН у справах Боснії й Герцеговини Валентина Інцко висловити своє бачення ситуації в Боснії і Герцеговині у зв’язку з тим, що 8 травня Генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун та голова Європейської комісії обговорювали ситуацію в цій країні.

– Одним з її аспектів є те, що вже 7 місяців ця країна не має центрального уряду, а другим – наближення референдуму в Республіці Сербській, яка є частиною Боснії, але референдум стосується повноважень всієї держави. Міжнародна спільнота вважає, що частина країни не може мати референдуму, що стосується всієї країни, тобто – державного суду, державної прокуратури. Саме тому міжнародна спільнота заявила, що ніколи не підтримає такого референдуму.

– У чому суть вашого звіту у Раді безпеки ООН?

– Звіт щодо Боснії і Герцеговини – це як сейсмологічний звіт: коли є малі поштовхи, я звітую про малі поштовхи, коли є більший землетрус, я звітую про більший землетрус. Це – відображення справжньої ситуації.

– Якої реакції на звіт ви очікуєте з боку Росії?

– Думаю, вони критикуватимуть мій звіт. Цього я чекаю, але побачимо, що конкретно вони критикуватимуть. У кожному разі, якоїсь критичної заяви росіян я очікую. Думаю, буде підтримка від 14 членів Ради безпеки, за винятком Росії. Це вже традиція, бо ми говоримо про суверенітет і територіальну цілісність, а щодо таких питань завжди є одностайність. Думаю, буде широка підтримка, крім Росії.

– Президент Республіки Сербської Милорад Додик не виконує вашої вимоги зупинити референдум протягом семи днів. Чи не хочете ви зупинити його повноваження?

– Міжнародна спільнота мала багато дискусій із цієї проблеми, і висновки завжди були ті самі: ми маємо зупинити і анулювати наслідки. Не пана Додика, а наслідки референдуму щодо суду Боснії і Герцеговини та генеральної прокуратури.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG