Доступність посилання

ТОП новини
11 квітня 2021, Київ 19:57

Останній вагон на Захід


Білоруський президент Олександр Лукашенко знов виступив із різкою критикою російського керівництва. Останні півроку – після президентських виборів у Білорусі і розгону опозиційної демонстрації – такої критики не було.

І для свого виступу білоруський президент обрав не Мінськ, а Астану. Саме в казахстанській столиці Лукашенко вважав за краще висловити здивування з приводу заяв глави російського зовнішньополітичного відомства Сергія Лаврова.

І саме тут Олександр Лукашенко знов дав зрозуміти, що ніякої приватизації білоруської економіки не передбачається. Для тих, хто не зрозумів натяків, дало роз’яснення державне телебачення.

«Придбання білоруської власності – давня мрія тамтешніх товстосумів. І щоб за тією ціною, яку самі ж вони і встановлять. І в терміни, які самі ж і позначили, – пояснив у його ефірі журналіст Юрій Прокопов. – Такі натяки були і раніше, але тепер хочуть скористатися принципом: що білорусові погано, те приватизаторові – якраз. І і найбридкіше в цій історії те, що економічними труднощами Білорусі намагаються скористатися в країні, з якою ми будуємо Митний союз і Єдиний економічний простір. Таку поведінку, коли радіють чужим проблемам і на них хочуть нагріти руки, ні братньою, ні тим більше союзницькою назвати не можна».

Критика після розчарування

Заяви білоруського президента, які ми чуємо на тлі погіршення ситуації в самій Білорусі, навряд чи повинні викликати подив. Мінськ могли б врятувати від фінансової кризи щедрі вливання Москви.

Але жодних вливань «просто так» російське керівництво своєму стратегічному союзникові не обіцяє. Більше того, незважаючи на багаторазові запевнення Мінська, що йому буде надано багатомільярдний кредит, у Москві не поспішають підтверджувати цю інформацію.

Схоже, мінський саміт глав урядів країн СНД став розчаруванням не лише для української делегації, яка так і не дочекалася підписання угоди про зону вільної торгівлі в Співдружності, але й для господарів зустрічі, які сподівалися на фінансову допомогу.

Захід хоче прав людини, Росія – майна

І Лукашенко починає шукати альтернативу. В Астані він не тільки критикував Росію, але й закликав Захід «відмовитися від помилкових стереотипів і застарілих підходів».

Подібна ж риторика використовувалася Олександром Григоровичем і його оточенням напередодні президентських виборів. І не можна сказати, що в Європейському Союзі на неї не відгукувалися.

До Мінська приїжджали високопоставлені візитери, пропонували щедру фінансову допомогу. Але в обмін на чесне проведення виборів і демократизацію.

Росія таких умов Білорусі не ставить – хоча її керівники, починаючи від президента Дмитра Медведєва, все частіше критикують Мінськ за неповагу до демократичних стандартів.

Але зате у Росії є інша, значно небезпечнішa для білоруського лідера умова – приватизація стратегічних об’єктів економіки. А після такої приватизації був повноцінним «господарем» землі білоруської вже не вдасться.

Потрібні нові рятівники

Виступ в Астані – визнання того факту, що Мінськ виявився між двома нездійсненними умовами. Останній вагон на Захід пішов після президентських виборів. Вагон на Схід стоїть напоготові, але ставати його пасажиром Лукашенкові не хочеться – з такого вагона можуть викинути на повному ходу.

Залишається тільки обурюватися і розраховувати на нових рятівників – не випадково свої гучні заяви Лукашенко робив саме в столиці Казахстану.

Але будь-який рятівник захоче плати за свою допомогу. Лукашенка душить не тільки невидима рука демократії, а й невидима рука ринку…

Віталій Портников – журналіст Радіо Свобода

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода
  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

Дивитись коментарі (30)

XS
SM
MD
LG