Доступність посилання

ТОП новини

Президента Латвії обиратиме парламент, якому висловив недовіру діючий глава держави


Валдіс Затлерс

Рига – Другого червня у Латвії відбудуться президентські вибори. На посаду нового керівника Латвії претендують два кандидати – чинний президент Валдіс Затлерс та колишній банкір Андріс Берзиньш. Інтрига виборів полягає в тому, що нового президента Латвії обиратимуть не громадяни держави, а Саейм, розпуск якого за декілька днів до виборів ініціював президент Валдіс Затлерс.

Ще тиждень тому шанси Валдіса Затлерса бути обраним повторно фахівці оцінювали як 50:50.

Експерт Центру громадської політики Providus Івета Кажока каже, що після суботньої промови, в якій чинний президент ініціював розпуск парламенту, його перспектива отримати щонайменше 51 депутатський голос, необхідний для перемоги, стала незначною.

«Важко зараз прогнозувати, як після рішення Затлерса реагуватимуть депутати. Можливо вони й схвалять його, а можливо намагатимуться обрати на наступні чотири роки людину, яка виконуватиме кожну їхню вказівку або просто сидітиме тихо», – зауважила політолог

Характеризуючи іншого кандидата – 67-річного екс-банкіра, нині депутата Андріса Берзиньша, латвійські ЗМІ повідомляють, що він входить до списку латвійських мільйонерів і, ймовірно, отримує одну з найбільших у Латвії пенсій розміром понад 8,5 тисяч доларів США

Івета Кажока називає Берзиньша «темним коником». За її словами, він ніколи не виділявся яскравими вчинками чи чіткою системою цінностей.

Юридичні колізії

Юристи вважають, що з юридичної точки зору рішення Валдіса Затлерса ініціювати розпуск парламенту напередодні виборів створило безпрецедентну ситуацію.

Адвокат Алдіс Гобземс попереджає, що можуть виникнути конституційні проблеми в державному управлінні, якщо Саейм до кінця терміну повноважень чинного президента, 7 липня, не вибере нового президента.

На його думку буде неетично, коли державою у цей період керуватиме спікер, якому разом із іншими депутатами президент висловив недовіру.

Щоб запобігти у подальшому виникненню подібної ситуації, юристи радять внести зміни до Конституції Латвії

Нинішній Саейм залишається легітимним, поки народ на референдумі 23 липня не вирішить його подальшу долю. У разі висловлення громадянами недовіри, через два місяці після цього відбудуться позачергові парламентські вибори.

Знову Вайра Віке-Фрейберга?

Експерти зазначають про декілька можливих сценаріїв перебігу подій. Зокрема, на їхню думку, у першому турі виборів не переможе жодний із кандидатів. У цьому випадку буде висунутий відомий претендент, який користується підтримкою громадськості та політиків, зокрема колишня глава латвійської держави Вайра Віке-Фрейберга

Згідно з іншим сценарієм, перемогу отримає Валдіс Затлерс. Вибираючи нового президента, депутати думатимуть про позачергові парламентські вибори й «заграватимуть» із виборцями. Тому вони оберуть чинного президента, рейтинг довіри якого у пересічних громадян після останніх подій значно зріс.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG