Доступність посилання

ТОП новини

Замість старих «калашникових» – сучасні технології і робочі місця


Київ – Сьогодні у Києві учасники проекту НАТО з утилізації надлишкової та застарілої зброї в Україні підбили підсумки першого етапу програми й накреслили завдання на майбутнє. Завдяки цьому проекту Україна не лише позбувається непотрібної техніки, але також отримує сучасні технології і нові робочі місця. Щоб продовжити утилізацію, потрібно щонайменше 20 мільйонів євро.

Утилізація одного автомата Калашникова дає понад два кілограми металу, який можна використати у металургії. Знищення однієї тонни боєприпасів – це десяток робочих місць, кажуть експерти.

За даними керівника проекту НАТО з утилізації зброї в Україні Василя Литвинчука, з 2006 року утилізовано 15 тисяч тонн боєприпасів, 400 тисяч тонн легкої та стрілецької зброї і тисяча переносних зенітно-ракетних комплексів. На це витрачено понад 10 мільйонів євро.

Під час другого етапу, який, імовірно, розпочнеться восени, буде знищено понад 360 тисяч одиниць зброї, три мільйони одиниць протипіхотних мін та інші боєприпаси.

Ідеться про проект так званої демілітаризації, тобто ліквідації чи іншого виведення з бойового вжитку, надлишкових озброєнь і боєприпасів, для яких створюють спеціальні трастові фонди Агентства обслуговування і постачання НАТО (NAMSA).

На запитання Радіо Свобода про суму видатків на другу фазу проекту Литвинчук відповів: «На все це трастовий фонд NAMSA планує виділити понад 24 мільйони євро. Решту коштів надаватиме українська сторона відповідно до досягнених домовленостей. А головним чинником, що дозволив зрушити проект з місця, так що почалася жива робота, стала допомога США».

Утилізація зброї як механізм покращення безпеки

Америка має досвід подібної роботи з утилізації боєприпасів та зброї у Грузії та інших державах – учасницях програми НАТО «Партнерство задля миру», повідомив посол США у Києві Джон Теффт. На його думку, для України цей проект відіграє особливу безпекову роль, адже тут чимало боєприпасів та зброї зберігаються у неналежних умовах.

Посол Теффт зазначив: «США задоволені рівнем співпраці, який досягнуто під час здійснення цього проекту як країнами НАТО, так і Україною. Адже знищення застарілої та надлишкової зброї унеможливить у майбутньому трагедії, подібні до вибухів у Новобогданівці. Утилізація боєприпасів також дозволить знешкодити хімічно небезпечні сполуки і виділити корисні метали для подальшого їхнього використання у промисловості (це алюміній, залізо тощо). Але ще існує соціальний аспект нашого проекту. Це надання Україні сучасних технологій утилізації зброї та збільшення кількості робочих місць на відповідних українських підприємствах. Сподіваюся, що Прем’єр-міністр України найближчим часом підпише план другого етапу здійснення нашого проекту».

Очікується, що підписання документу, який впровадить у дію другу фазу проекту, відбудеться на черговому засіданні українського уряду, повідомив журналістам Литвинчук.

За умов недостатнього фінансування Державної програми утилізації боєприпасів без подальшої технічної та фінансової підтримки НАТО й країн-членів Північноатлантичного союзу Україні не обійтись, вважає заступник міністра оборони Володимир Омельянчук.

Як зазначають військові, проект утилізації надлишкової та застарілої зброї в Україні є найбільшим подібним проектом демілітаризації у світі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG