Доступність посилання

ТОП новини

Депутати закрили парламентську антицензурну комісію


Виставка «Стоп цензурі», Київ, 15 червня 2011 року
Виставка «Стоп цензурі», Київ, 15 червня 2011 року

Київ – В Україні почастішали випадки перешкоджання силовими структурами діяльності журналістів. Про це заявляє голова парламентської Тимчасової слідчої комісії з питань розслідування випадків цензури у засобах масової інформації та тиску на свободу слова в Україні Ірина Геращенко. Парламентська більшість звіт комісії не затвердила і припинила її роботу.

Із липня минулого року і до цього часу сталося дев’ять випадків перешкоджання журналістській діяльності з боку силових структур. За словами голови комісії депутата-нашоукраїнця Ірини Геращенко, у більшості випадків правоохоронці та суди відмовляють журналістам у порушенні кримінальних справ.

«Ми отримали близько ста скарг про тиск на журналістів, особливо в регіонах, – повідомила вона, – про економічний тиск на комунальні медіа, про невмотивований напад на журналістів і перешкоджання діяльності журналістів з боку силових структур».

Також члени комісії повідомили, що одержали дуже багато скарг на непрозорість діяльності Національної ради з питань телебачення і радіомовлення. За словами депутата-нашоукраїнця Миколи Катеринчука, ненормальною є ситуація, коли від Нацради неможливо отримати відповідь на запитання, хто став власником частот, які забрали в радіо «Мелодія». «Що це таке відбувається, що у нас немає структури, яка може розібратися, хто отримав 53 частоти?» – зауважив він.

Звіт комісії не зацікавив… журналістів

Парламентська більшість не підтримала звіт комісії, а представники фракцій більшості, які входять до її складу, підписали звіт із застереженням, що в оцінці ситуації зі свободою слова переважає емоційно-політична складова.

Утім, як зазначила Ірина Геращенко, і самі журналісти не приділили звітові належної уваги.

«Навіть сьогодні, коли в залі ми обговорювали цю тему, ми обговорювали вбивство Гонгадзе, зникнення Климєнтьєва, розглядали непрозору діяльність Нацради з питань телебачення і радіомовлення – там не було жодного журналіста і жодної телекамери. І я не знаю, чому це так: чи тому, що журналістам сьогодні самим не цікава ця тема, чи вже отримане завдання не говорити про цю тему?» – прокоментувала ситуацію Ірина Геращенко.

У прес-службі журналістського руху «Стоп цензурі» зробили припущення, що про звіт комісії мас-медіа не поінформували належним чином.

А представник організації «Репортери без кордонів» Оксана Романюк була здивована відсутністю уваги з боку парламентських журналістів до звіту комісії.

«Можливо, дійсно, була інформація, але редакторів наших провідних ЗМІ вона не зацікавила. Можливо, вони вирішили, що ця інформація не є для їхніх читачів потрібною. Адже ви знаєте, що не сам журналіст обирає собі тему – це вирішується на плануванні», – припускає вона.

Влада зробила все, що могла

Натомість заступник голови комісії депутат-регіонал Володимир Ландик зазначив, що комісія намагалася зробити все, щоб захистити інтереси журналістів.

«Те, що ми могли зробити, ми все-таки зробили, – зауважив він. – Ми всіх запрошували: і високопосадовців з Генпрокуратури, і з МВС, і Національну раду. Всіх запрошували, але не всі завжди приходили».

Також Володимир Ландик не пов’язує проблеми зі свободою слова із діями чинної влади. Навпаки, представники Партії регіонів вважають, що зараз справа про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе розслідується ефективніше, ніж раніше.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG