Доступність посилання

ТОП новини
17 травня 2021, Київ 01:21

У Греції нові міністри. Чи допоможе це вийти з кризи?


Новопризначені міністри приведені до присяги в президентському палаці в Афінах, 17 червня 2011 року

Брюссель – Греція, поглинута борговою кризою, переживає чергові урядові перестановки. У п’ятницю прем’єр-міністр Йоргос Папандреу призначив трьох нових членів у своєму кабінеті – міністра фінансів, оборони та закордонних справ. Та чи вдасться цьому уряду виконати завдання, яке виявилося не під силу колишньому? Надзвичайно складна місія полягає у тому, щоб до кінця червня ухвалити останній, особливо суворий план заощаджень та приватизації. Така умова для надання грекам наступної порції міжнародної грошової допомоги.

Новому урядові Греції протягнути через парламент новий план оздоровлення економіки буде дуже складно. Згідно з проектом, цього року мають скоротити бюджетні видатки та заощадити 6 мільярдів євро. Тобто вдвічі більше від того, що планували донині.

Водночас від початку кризи зарплати працівників приватного сектору вже впали на 20 відсотків, а пенсії зменшилися на 10 відсотків. Грецькі жінки повинні будуть виходити на пенсію на декілька років пізніше, порівняно із попередніми нормами.

До цього ще слід додати масове безробіття, зростаня податків та приватизацію. Ці заходи викликали невдоволення громадян, що від початку року вже тричі виходили на багатотисячні маніфестації та акції непокори, що переростали у жорстокі сутички з поліцією.

Коли з’явиться нова рятувальна програма?

Якою саме має бути подальша програма порятунку Греції від банкрутства, ще мають вирішити. Після невдалої спроби домовитися минулого вівторка міністри фінансів країн ЄС та представники МВФ мають знову зосередитися на грецькій кризі у неділю та понеділок.

Єврокомісар з питань економіки та валютної політики Оллі Рен через свого речника Амадеу Алтафажа і Тардіу заявляє, що слід піти на компроміс.

«Я переконаний, що у неділю єврогрупа буде спроможна вирішити долю п’ятого траншу кредиту Греції, яка надійде до Афін на початку липня», – каже представник Єврокомісії.

Тож на вихідних мають визначитися щодо останньої частини фінансової допомоги розміром 12 мільярдів євро, що мають піти на погашення зовнішніх богів.

Німеччина та низка інших країн, зі свого боку, пропонують залучити до порятунку Греції й приватні банки, які володіють часткою грецької економіки. У п’ятницю німецький лідер Анґела Меркель нарешті заявила, що згодна з тим, щоб участь цих фінансових установ у, так би мовити, «витягуванні економіки Греції з болота» будувалася на добровільній основі.

Але у Брюсселі заявляють, що чітку позицію з цього складного питання визначать не у неділю, а на наступних зустрічах представників держав єврозони.

«Єврогрупа обговорить у неділю та понеділок умови й зміст програми, яка продовжить нинішній план порятунку Греції, – уточнює представник Комісії ЄС Амадеу Алтафаж і Тардіу. – Міністри єврозони ще дискутуватимуть щодо шляху залучення до процесу і приватного сектору. Але остаточне рішення очікується тільки на засіданні Єврогрупи, що відбудеться 11 липня».

Берлін та Париж вимагають швидких рішень

Тим часом до єдності та проти розбалансування європейського валютного союзу закликають деякі впливові держави. Французький президент Ніколя Саркозі у п’ятницю про грецьку кризу говорив у Берліні з канцлером Німеччини Анґелою Меркель. Лідери двох країн заявили, що вихід треба знайти якомога швидше.

«Наше завдання полягає у тому, щоб робити все можливе для збереження стабільності зони євро, – висловлює свою позицію французький президент Ніколя Саркозі. – Без цієї стабільності не буде жодної можливості для економічного зростання».

Європейські експерти тим часом переконують, що наступні конкретні кроки європейської спільноти у подальшому порятунку греків будуть зроблені, але не на європейському саміті, що має відбутися наступного тижня у Брюсселі. Чіткіше бачення ситуації з подальшим фінансуванням Греції, можливо, з’явиться ближче до вересня, кажуть представники європейських аналітичних центрів.

Дивитись коментарі (1)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG