Доступність посилання

ТОП новини

Freedom House: Країни колишнього СРСР «все більше вразливі» щодо криз на кшталт «арабської весни»


Прага – Повалення арабськими революціями тривалих авторитарних режимів у Тунісі, Єгипті, що назвали як тенденцію «арабською весною», змусило говорити про ймовірність подібних подій у державах колишнього СРСР, які мають чимало спільних зі згаданими арабськими державами особливостей. Це стосується й зміцнення позицій авторитарних лідерів, концентрації контролю над економікою в руках влади, широке розповсюдження корупції та хабарництва.

Новий звіт американської неурядової організації «Дім Свободи» (Freedom House) під назвою «Нації в дорозі» за 2011 рік свідчить, що більшість країн пострадянського простору має чимало ознак «вразливості для непередбачуваних криз на кшталт тих, що відбуваються на Близькому Сході і в Північній Африці».

Близько 80 відсотків населення колишнього СРСР живе в умовах авторитарного засилля в державах, що є потенційною небезпекою для цих народів у найближчій перспективі.

У звіті Freedom House також мовиться, що в такій ключовій для регіону державі, як Україна, «відбулося зниження демократичних показників» по більшості досліджуваних параметрів.

Зокрема, директор «Дому Свободи» з досліджень Крістофер Вокер пояснив Радіо Свобода, що означає нині «авторитарний глухий кут для країн колишнього СРСР».

«У звіті, де охоплено 29 країн, ми відзначаємо, зокрема, триваючу ерозію демократії в країнах колишнього СРСР, за винятком держав Балтії. Дослідження виявило, що лідери, влада у більшості з цих авторитарних країн не лише залишаються біля керма, без якісних змін урядів, а й також не проявляють жодних ознак серйозних ініціатив щодо демократичних реформ. Я думаю, що щось вражаюче подібне ми бачили й у країнах Близького Сходу та Північної Африки», – зауважив Вокер.

Україна скотилася від демократії за більшістю показників

У звіті також мовиться, що в Україні, яка є ще прикладом реформ для своїх сусідів на Сході, наявні прояви всіх авторитарних тенденцій та відсутності просування у вдосконаленні демократії, що зафіксовані, як в інших пострадянських країнах, так і в державах Близького Сходу та Північної Африки.

Автори документу «Нації в дорозі» також наголошують, що згортання реформ в Україні відбувається під керівництвом Президента Віктора Януковича. В дослідженні відзначається спад в українській демократії за 5 із 8 основних досліджуваних показників. Це стосується зменшення свободи преси, наростання тиску влади на опозицію, відступу від демократії в загальнодержавному управлінні, зменшення незалежності судів, зростання корупції.

Крістофер Вокер наголосив Радіо Свобода, що більшість лідерів пострадянських країн, семеро з дев’яти, відносно молоді, і це таїть у собі небезпеку для демократії. «Лише у двох країнах колишнього СРСР із дев’яти, досліджуваних нами, прихильники сильної руки старші за 70 років. Таким чином ви маєте лідерів за поточними параметрами, котрі можуть там правити довгий час і на заслугах минулого, – зауважує Вокер. – А це означає, що вони будуть при владі невизначено тривало, що не несе виправдання сподівань на реформи та не обіцяє жодних зусиль для лібералізації. Ці країни дійсно стоять перед перспективою політичного застою на тривалу перспективу».

Тому й автори звіту з Freedom House попереджають, що такий розвиток подій на пострадянському просторі таїть у собі загрози вибухів народного невдоволення, подібних до того, що відбулися в Єгипті, Тунісі, і спостерігають нині в Сирії, Лівії та інших арабських країнах Близького Сходу і Північної Африки.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG