Доступність посилання

ТОП новини

Позиція Обами є слабкою, і Москва готова це використати – колишній посол США в ООН


Колишній посол США в ООН Джон Болтон

Вашингтон – Американська зовнішня політика, зокрема щодо Росії, не відповідає інтересам національної безпеки Сполучених Штатів, вважає колишній посол США в ООН Джон Болтон. Саме це питання повинно фігурувати як одне із головних на виборах президента США, що відбудуться наступного року, вважає він. Захищати власні національні інтереси – це єдина ефективна противага російській агресивності, сказав Болтон в інтерв’ю Радіо Свобода.

– Деякі експерти констатують, що закордонна політика адміністрації президента Обами не дуже сильно відрізняється від закордонної політики, яку вів його попередник Джордж Буш. Чи мають вони рацію?

– Я вважаю, що в деяких важливих аспектах вона відрізняється, в інших вона продовжується. Наприклад, деякі аспекти війни з тероризмом, за що президент Обама критикував адміністрацію Буша, сьогодні продовжуються адміністрацією Обами. Але є суттєві відмінності, і я сказав би, що головна різниця – це відносини з Росією. Тут адміністрація Обами зробила кілька кроків, які я вважаю тривожними для американської національної безпеки і для інтересів наших друзів та союзників.

– Тобто, Ви не дуже цінуєте так званий «перезапуск» американсько-російських відносин?

– Ні. Труднощі, які з'явились між Росією та Сполученими Штатами наприкінці каденції Буша, були викликані Москвою, її агресивною, напористою політикою, зокрема в так званому «близькому зарубіжжі», російським намаганням запобігти американським планам щодо протиракетної оборони, яка не пов'язана з Росією, а спрямована проти таких країн-ізгоїв, як Іран.

– Ви вважаєте, що адміністрація Обами слабко протистоїть російській політиці в «близькому зарубіжжі»?

– Так, я сказав би, що позиція Обами є слабкою і Москва це повністю розуміє, вона готова цю слабкість використати. Саме тому я вважаю, що американська національна безпека повинна відіграти значну роль у президентських дебатах, які незабаром розпочинаються в підготовці до президентських виборів наступного року.

– Протиракетна обороно дещо зіпсувала настрої в Центральній та Східній Європі. Президент Обама поміняв плани щодо розташування ПРО, плани, які розробив його попередник Джордж Буш. Чи був це правильний крок з боку Обами?

– Це була велика помилка з кількох причин. По перше, місця розташування елементів ПРО, чи це ракети, чи перехоплювачі, ніяк не стосуються ядерного потенціалу Росії, ця система призначена на захист США від нападу Ірану або інших країн-ізгоїв Близького Сходу. ПРО – це також доказ того, що Центральна та Східна Європа стали повноправними партнерами в НАТО і разом з Америкою та іншими країнами беруть участь у легітимних заходах щодо самооборони. Отож, відступити від цієї позиції під тиском Росії – це поганий сигнал, це значить, якщо будете тиснути на адміністрацію Обами, вони ймовірно відступлять.

– Ви гадаєте, що росіяни вважають Обаму слабким президентом? Можете навести приклади цього?

– Я думаю, що вони на нього сильно тиснули, наприклад, коли йдеться про нові переговори щодо стратегічної наступальної зброї. Росія веде себе дуже войовничо в країнах колишнього СРСР. Все це треба розуміти на тлі відомої заяви прем’єра Путіна, що розпад Радянського Союзу був найбільшою геополітичною трагедією 20-го століття. Мені видається, що в США більшість людей вважають, що розпад СРСР був гарним завершенням минулого століття, однак Путін іншої думки.

– Зачекайте, адміністрація Обами може похвалитися деякими успіхами у співпраці з Росією, наприклад договір про стратегічну наступальну зброю, співпраця в Афганістані, Росія не голосувала в ООН проти втручання НАТО в Лівії, Росія допомагає щодо Ірану. Хіба це не позитивні результати перезапуску американсько-російських відносин?

– Я не вважаю, що вони дуже допомогли в Ірані, і мені здається, що Росія тепер жалкує, що не наклала вето на резолюцію щодо діяльності НАТО в Лівії. Є певна співпраця щодо Афганістану, але це досить маргінальне. Коли дивитися на загальний напрямок зовнішньої політики Росії, я думаю, є причини для тривоги.

– Ви сказали, що Росія войовнича країна, з нею важко мати справу, Росія відчуває слабкості інших країн і їх використовує. Чи бачите Ви якусь країну, яка ефективно діє з Росією?

– Гадаю, що нинішнє керівництво Росії є войовничим і ефективна реакція в цій ситуації – це захищати свої національні інтереси. Росія це розуміє і знає, що тиск, залякування та погрози не спрацюють. Ось чому я вважаю, що це питання має фігурувати на майбутніх президентських виборах у США, щоб виборці могли вирішити, чи хочуть вони інший курс зовнішньої політики, чи їх влаштовує курс Обами. Я думаю, що цей курс їх не влаштовує.
  • Зображення 16x9

    Ірина Халупа

    На Радіо Свобода від 1990 року. Редактор і ведуча передач «Україна і світ», «52:30 у різних вимірах», «Вечірня Свобода», «Українське коло», «30 хвилин у різних вимірах». У 2001–2007 роках заступник директора Української редакції. 2007–2011 роки – директор редакції. Жила в п’яти країнах. Люблю мови, подорожувати, українську літературу 1920-30-х років, мистецтво та старі фільми. Не терплю фальш і брехню. Щоб не збожеволіти від української політики – вишиваю.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG