Доступність посилання

ТОП новини
13 Грудень 2018, Київ 02:48

«Український вектор» Польщі спрямований на підтримку демократії


Посол Польщі в Україні Хенрик Літвін

Київ – Польща підтримуватиме демократичні зміни у сусідів – таким є один із пріоритетів Польщі під час піврічного головування в ЄС. Йдеться не лише про Україну, а й про інші пострадянські держави і навіть про північ Африки. Але традиційно найбільше сподівання поляки покладають на завершення переговорів України з ЄС щодо угоди про асоціацію. Про це у понеділок на прес-конференції в Києві повідомив посол Польщі в Україні Хенрик Літвін Літвін.

Головними завданнями у співпраці між Брюсселем, Варшавою та Києвом посол Хенрик Літвін назвав підписання тексту угоди про асоціацію України з ЄС, включно з формуванням зони вільної торгівлі та лібералізацією візового режиму, і підтримку європейськими сусідами України її демократичного розвитку.

При цьому польський дипломат нагадав, що підписання угоди аж ніяк не означає її автоматичне ухвалення країнами-членами ЄС: переклад тексту на мови держав ЄС, вивчення парламентами європейських країн змісту угоди та узгодження усіх положень із Єврокомісією потребує часу. Але посол Літвін висловив надію, що Угода буде готова під час головування Польщі в ЄС.

«Найважливіший ефект – це закінчення переговорів, – наголошує він. – Це означає, що угоди будуть підписані, і це дуже важливо. Для нас було б приємно, щоб ми могли проголосити, що переговорний процес буде завершений під час польського головування. Але подальше узгодження положень документа забере певний час. Щодо візової лібералізації, то це теж переговорний процес, учасником якого не є країна головування – це компетенція Європейської комісії».

Варшава і Брюссель Києву: без демократії нема євроінтеграції

За словами дипломата, поглиблення співпраці України з Євросоюзом під час головування Польщі в ЄС неможливо розглядати без підтримки демократичного розвитку в Україні. Адже євроінтеграція означає не лише ухвалення необхідних законів, поглиблення торговельно-економічних відносин або поліпшення візового режиму для українців, а й сприйняття та розвиток усередині країни демократичних цінностей та стандартів, притаманних Євросоюзу, зауважив Літвін.

Польща, як головуюча в ЄС держава, використає свій статус «європейського адвоката України» і сприятиме демократичним перетворенням в українському суспільстві завдяки програмі «Східне партнерство». Також на розвиток громадянського суспільства, місцевого самоврядування та свободи слова спрямовані проекти, які в Україні здійснюють за підтримки Вишеградського фонду (об’єднує Польщу, Словаччину, Чехію та Угорщину). Про це нагадує експерт Громадської ради при МЗС Польщі Анджей Бжезицький.

Ростислав Павленко
Київський політолог Ростислав Павленко вважає, що керівники Польщі активніше нагадуватимуть своїм українським колегам: без реформ згідно з демократичними стандартами Україна залишиться на узбіччі європейської цивілізації.

«Не лише наш стратегічний партнер Польща, а й Європа у цілому ставлять Україні як вимогу, що частиною євроінтеграції має бути прийняття Україною демократичних стандартів, у тому числі і в так званих «політичних судових процесах» тощо. Можна очікувати, що поляки на різних рівнях намагатимуться донести до української сторони, що без забезпечення демократичного компоненту ні на яку зону вільної торгівлі чи інші економічні преференції розраховувати не доводиться», – зазначив Павленко.

Голова представництва ЄС в Україні посол Жозе Мануел Пінту Тейшейра
Чи почує українська влада такі заклики, чи і надалі вибудовуватиме свою євроінтеграцію на економічних та консульських засадах, стане зрозуміло у вересні, на саміті «Східного партнерства» у Польщі, на якому Варшава та Брюссель мають поінформувати про відстеження їхніми дипломатами та спостерігачами ситуації в Україні, зауважує голова представництва ЄС в Україні посол Жозе Мануел Пінту Тейшейра.

За його словами, не йдеться про те, що Україна має просто узгодити з Євросоюзом текст угод або проводити реформи, консультуючись із експертами ЄС. Демократичні цінності, які сповідує Європа, повинні увійти в повсякденне життя кожного українця, незалежно від його соціального або політичного статусу, наголошує Тейшейра.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG