Доступність посилання

ТОП новини
21 Листопад 2018, Київ 21:41

Росія береться за аборти


Мар’яна Драч, Tom Balmforth

Прага – Росія цього літа запровадила суворіші вимоги до реклами абортів. І це лише початок. Восени у російському парламенті будуть розглядати набагато суворіші законопроекти, які мають на меті обмежити можливості для жінок штучно переривати вагітність.

Отець Максим Обухов, сивий православний священик, почав кампанію проти абортів 18 років тому, коли роздавав брошури перехожим. Тоді росіяни мало цікавилися такою пропагандою.

Часи змінюються. Президент Росії Дмитро Медведєв у липні підписав законопроект, який зобов’язує попереджати про ризики для здоров’я у рекламі абортів.

Священик Максим Обухов виступає за повну заборону абортів, але новий закон, на його думку, – це крок у вірному напрямку.

«Це гріховне, замкнене коло, коли клінікам вигідно зробити якомога більше абортів. Тому вони створюють рекламну кампанію, яка має нав’язливий характер. Цей закон підтримує більшість населення», – вважає священик.

За даними російських соціологів із Левада-центру, 61 відсоток росіянок, яким за 55 років, бодай раз у житті штучно переривали вагітність. Через поширення протизапліднювальних пігулок росіянки рідше йдуть на аборти. Але ця практика далі поширена. За даними Міністерства охорони здоров’я Росії, 2009 року в країні провели 1,3 мільйона абортів.

Заборона безкоштовних абортів у державних клініках, час на роздуми перед тим, як переривати вагітність – два дні, а може й тиждень, – це законодавчі пропозиції, які будуть розглядати російські законодавці. Серед пропозицій – також обов’язкова згода чоловіка, коли його дружинавирішить штучно перервати вагітність.

Чи допоможе наступ на аборти витягнути Росію з демографічної ями?

Лобіювання Російської православної церкви лише частково пояснює такізаклики. Ще одна суттєва причина – демографічна. Російське населення, яке нині нараховує 141 мільйон, скорочується.

Керівник Інституту демографічних досліджень Ігор Бєлобородов каже Радіо Свобода, що навіть незначне скорочення абортів зможе зупинити цю тенденцію.

«Якщо б сьогодні нам вдалося скоротити кількість абортів бодай на 30 відсотків, то ми б отримали замість природнього скорочення досить помітне природне зростання населення», – вважає фахівець.

Коли Польща заборонила аборти, то це мало вплинуло на народжуваність, яка нині навіть нижча, ніж у Росії. Про це каже у відповідь москвичка Наталя Біттнер, яка очолює групу «За фемінізм». За її словами, аборт, проведений у спеціалізованій установі фахівцем, є «безпечною операцією».

«Якщо будуть вимагати надавати повну інформацію про операцію, то давайте говорити про те, що вагітність і роди ризикованіші для жінок, ніж, наприклад, аборт», – закликає Біттнер.

Дехто вважає, що обмеження права на аборти ще більше послабить статус російських жінок. Андрій Синельников, який працює у правозахисному центрі «АННА», що має справу з насильством у родині, попереджає: «У нашому досвіді є випадки, коли чоловіки забороняли жінкам робити аборт, застосовуючи силу. Якщо такі закони схвалять, то звісно, що вони поставлять жінку у вразливіше становище, коли вона не матиме права розпоряджатися своїм тілом».

У Санкт-Петербурзі за останні тижні відбулися громадські акції і за, і проти суворіших вимог до проведення абортів. У Москві активістки жіночих організацій кажуть про тисячі зібраних підписів проти ініціативи.

Представників Російської православної церкви тим часом уже запросили до робочої групи, яка готує нові російські законопроекти про аборти, щоїх розглядатимуть у Державній думі Росії восени.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG