Доступність посилання

ТОП новини

Експерт: у Білорусі ослабли і президент, і опозиція


Мінськ – Білоруська опозиція оголосила плани вуличних акцій протесту проти чинного президента Олександра Лукашенка. Із 21 вересня активісти руху «Революція через соціальну мережу» планують відновити щотижневі маніфестації у всіх великих містах країни, на 8 жовтня опозиційні партії збирають загальнонаціональні Народні збори. Чи має білоруська опозиція сили, щоб змінити політичну ситуацію в країні, чи зріс її потенціал в умовах валютної та економічної кризи? Про це Радіо Свобода розмовляло з білоруським політологом Олександром Класковським.

– Чи погоджуєтеся Ви з твердженнями, які лунають у незалежних білоруських ЗМІ, що в умовах економічної кризи та міжнародної ізоляції режим Лукашенка став наразі слабким як ніколи?

– Із одного боку, це дійсно так, тому що захиталася білоруська економічна модель, яку пропаганда подавала як якесь економічне диво. Насправді ж виявилося, що все тут трималося на російських дотаціях. Відповідно захитався і соціальний контракт влади з суспільством. Але, з іншого боку, це не значить, що режим відразу захитається та впаде у політичному сенсі. Тому що ним збудована владна вертикаль, потужний силовий кулак. І є також певні економічні ресурси – Білорусь іще може продавати державне майно. Тому думаю, що режим буде маневрувати, а коли треба, то буде показувати зуби, як це було минулого року 19 грудня.

– Чи є у білоруської опозиції авангард, який міг би запропонувати суспільству альтернативу, зміг би скористатися ослабленням режиму?

– По-перше, той авангард, який вів народ на майдан 19 грудня минулого року, потрапив під репресії, і досі три кандидати на посаду президента залишаються в тюрмі. По-друге, всією країною прокотилася ціла хвиля репресій, яка зруйнувала майже всі структури опозиційних партій та «третього сектору». Тому опозиція перебуває не в кращому стані щодо організаційного потенціалу, боєздатності та морального духу. Інший момент полягає в тому, що авторитет опозиції у суспільстві невисокий. Соцопитування показують, що хоча росте невдоволення населення і падає рейтинг президента, але це не веде до відповідного росту авторитету опозиційних партій.

– Тобто опозиція також ослаблена, як і Лукашенко?

– До певної міри так, це криза і організаційна, і кадрова, і моральна. Те, що за ними ось уже 17 років тягнеться цей шлейф поразок, свідчить, що і там мають бути зміни, має бути інша стратегія.

– Тим не менше, Олександр Лукашенко під тиском Заходу почав випускати політв’язнів із тюрем та неочікувано запропонував загальнонаціональний діалог, запросивши до нього і опозицію. Чи є надія, що такий діалог буде і що він буде плідним?

– Щодо діалогу, то тут є свіжа заява білоруського офіційного лідера. Вона зводиться до того, що жодних переговорів безпосередньо з опозицією не буде, а буде круглий стіл для діалогу між усіма політичними силами. Тут чудес не буде. Лукашенко з тих людей, які тримаються за кожну гілочку влади, і смішно було б думати, що він тримає в голові щось подібне до того круглого столу, який організував свого часу в Польщі Ярузельський із «Солідарністю». Віддавати повноваження він не збирається, а цю ініціативу хоче використати тільки для того, щоб зміцнити свою владу, щоб вислизнути з геополітичних лещат між Москвою та Брюсселем.
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG