Доступність посилання

ТОП новини

Без історії місто позбавлене інтелектуального розвитку – експерт Ради Європи


Київ – Європа потребує вибуху інтелекту, інакше їй не подолати соціально-економічної кризи. Донедавна міста були концентрацією інтелекту нації, створюючи високі зразки культури та рухаючи науку й мистецтво. А нині в Європі спостерігається відчуження городян від культури, руйнація історико-культурного середовища, що призводить до уповільнення цивілізаційного розвитку. Так вважає експерт Ради Європи, культуролог Тейс Малмберґ, який відвідав Україну для втілення однієї з європейських програм – «Тандем». У розмові з Радіо Свобода він розповів про цей проект та проблеми, які стоять перед європейською культурною спадщиною.

– Нам треба більше вивчати Східну Європу, інакше буде складно долучити її до загальноєвропейського культурного простору. На жаль, я помітив в Україні низку негативних тенденцій, такі, як звуження культурного простору в містах і селах, закриття закладів освіти та культури. І шкода, що подібне можна спостерігати у багатьох європейських країнах. Влада посилається на кризу, а люди намагаються вижити, у них обмаль часу на культурне дозвілля, на ознайомлення з культурним продуктом і своїх пращурів, і сучасників. Наш проект «Тандем» передбачає створення дуетів: одне місто з країни Євросоюзу, інше – з України або Молдови. Міста обмінюються інформацією про наявність людських ресурсів, об’єктів культурного чи освітнього призначення, які потребують підтримки, а тоді планують спільний проект для здійснення в обох містах.

– Чи можете Ви надати конкретні приклади і хто здебільшого активно бере участь у програмі?

– Це здебільшого люди молодшого покоління, громадяни України, які визнають себе представниками європейської цивілізації. А приклади такі: міські галереї українського міста Харкова і словацького Кошиць організовують фотовиставки, присвячені цим містам, їхній історії та культурі. Архітектори та дизайнери з Утрехту в Нідерландах разом із колегами з Мелітополя осучаснюють міський парк у цьому українському місті – при цьому вони мають підтримку і влади, і громадськості, і місцевих меценатів. Маю надію, що це лише початок, адже влада України проголосила курс на євроінтеграцію, і наш проект – один із конкретних кроків українців у цьому напрямку.

– Яку конкретну користь програми, подібні до «Тандему», надають місту, міським громадам?

– Вони єднають людей, які отримують змогу здійснювати важливу для громади працю. Подивіться, що діється у країнах Євросоюзу, як різко зростає безробіття і як реагують на соціальну кризу окремі прошарки населення – наприклад, у Лондоні, в Афінах. Розвиток міста через здійснення культурних програм не лише зменшує соціальну напруженість (адже з’являються нові робочі місця), а й сприяє розвиткові громади, підвищенню освітнього рівня. А високий інтелектуальний рівень, як і інтелектуальний розвиток особи, – у наш час це, повірте, конче важливо! І в цьому сенсі діалог та дебати між Заходом і Сходом Європи мають бути більш динамічними і насиченими.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG