Доступність посилання

ТОП новини

Якою бути Буюк Джума-джамі?


Проект Білої мечеті, Сімферополь, 14 вересня 2011 року

Сімферополь – Якою буде Буюк Джума-джамі – Велика Соборна мечеть у Сімферополі? У Криму відкрилася виставка проектів цієї величної культової споруди, що будуватиметься на околиці Сімферополя на виїзді до Південного узбережжя півострова. Кожен кримчанин може проголосувати за ескіз мечеті, який сподобався.

Чотирнадцять архітектурних проектів авторів з України, Туреччини і Казахстану виставлені на огляд сімферопольців у Кримській республіканській бібліотеці імені Івана Франка. Усіх їх подали на конкурс, оголошений Духовним управлінням мусульман Криму, яке у червні після десятилітнього протистояння, таки отримало державні документи на спорудження у Сімферополі Великої Соборної мечеті.

Зараз в адміністративному центрі автономії діє кілька мечетей, однак усі вони невеликі і вміщають малу кількість вірян. Лише цього року кримські мусульмани домоглися права спорудити в Сімферополі велику мечеть, яка могла б умістити кілька тисяч вірян, які збираються на п’ятничні молитви чи святкові намази у два найбільших ісламських свята – Ораза- та Курбан-байрам.

Проекти Біюк Джума-джамі
Кращий проект обирають не лише мусульмани

Проекти ескізів на виставці представляють культові споруди в різних стилях: «османський», «тюркський», «іранський», «середньоазіатський» і кілька сучасних проектів у стилі «модерн». Один з останніх, до речі, сподобався Мустафі Джемілєву.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу сказав Радіо Свобода, що він лише додав би до «модернової мечеті» елементи національної архітектури та оздоблення.

А от одна з відвідувачів виставки, Лютфіє-ханум, каже, що їй найбільше сподобався проект Білої мечеті: «Свого часу Сімферополь називався Ак-Мечеть – Біла Мечеть. Така мечеть символізувала б колишню, старовинну назву Сімферополя. І вона перебуватиме в такому місце, де і гості бачитимуть цю мечеть, і всі, хто їхатиме на Південне узбережжя», – сказала Лютфіє-ханум.

Активістка однієї з молодіжних громадських організацій Аліє Кефілєва
Активістка однієї з молодіжних громадських організацій Аліє Кефілєва допомагає Муфтіяту проводити анкетування відвідувачів. Вона остаточно не визначилася, що їй більше подобається, каже, що до душі припав ескіз Білої мечеті, але й модерні проекти її дуже вразили: «Це поєднання якихось старовинних традицій і сучасності. Приємно, що подано дуже багато сучасних проектів, які свідчать: ісламська кримськотатарська культура розвиватиметься. Ще тішить, що висловлюють свою думку про майбутню Джума-джамі не лише мусульмани, кримські татари, але й інші жителі Криму», – поділилася Аліє Кефілєва.

Виставка ескізів проектів Великої Соборної мечеті в Сімферополі триватиме до кінця тижня. У Муфтіяті сподіваються уже цього року визначити переможця конкурсу, затвердити проект і розпочати будівництво Буюк Джума-джамі.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

Дивитись коментарі (1)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG