Головна причина екологічних проблем Дніпра – недостатня відповідальність тих, хто його забруднює, заявив на колегії прокуратури, присвяченій захисту довкілля, Генеральний прокурор України Віктор Пшонка.
«На цій річці функціонує найбільша в Європі атомна станція – Запорізька. На його берегах – півтори тисячі полігонів відходів. Кошти на оздоровлення Дніпра, Азовського та Чорного морів минулого року були освоєні на 7 відсотків, а на цей рік вони взагалі не передбачені. Ситуація потребує термінового втручання, а ми бачимо бездіяльність контролюючих органів та органів прокуратури», – зазначив Генпрокурор.
Віктор Пшонка також заявив, що для вирішення цих проблем створюється Дніпровська екологічна прокуратура, яка охопить 10 областей. А місцеві природоохоронні прокуратури, які працювали недостатньо сумлінно, в найближчий місяць чекає кадрова чистка, резюмував Генеральний прокурор.
Його заступник Микола Занфіров вказав на те, що Дніпро потерпає, в тому числі через розкрадання коштів у водоканалах та місцевих водгоспах, а також через хиби в роботі санепідслужби та Мінприроди.
Видобування піску та пральний порошок – дві найбільші біди Дніпра?
Міністр охорони довкілля Микола Злочевський заявив, що його відомство розпочало два масштабні проекти, які мають на меті зробити Дніпро чистішим. І запропонував прокуратурі долучитися до них.
«Перше моє звернення і прохання – робити спільні рейди екоінспекції та новоствореної прокуратури, і виявляти, затримувати тих, хто на Дніпрі намиває пісок і робить стоки. Щоб виграти в цієї банди, інакше не скажеш, ми цього року запровадили програму космічного моніторингу русла Дніпра, – повідомив міністр. – Друга програма – виявлення і зупинення несанкціонованого ввезення до України миючих засобів, що містять фосфати. Наші системи очистки каналізації не здатні видаляти фосфати. І вони потрапляють у воду у величезних кількостях, ось чому ми бачимо цвітіння води».
Втім, міністр не зміг пояснити, що робити із вітчизняними миючими засобами, які так само містять фосфати. Віктор Пшонка, зі свого боку, з незрозумілих причин відкинув ідею спільних із Міністерством охорони довкілля рейдів.
Проблема забруднення Дніпра багатовимірна. І тому прокуратура має не лише збільшувати санкції проти порушників чи створювати нові підрозділи, а й спрямовувати їх роботу на найбільші джерела забруднення великої ріки, вважає заступник президента Національного екологічного центру України Олексій Василюк. Інакше, на його думку, ці зусилля будуть марними.
«З одного доку, є підприємства, які скидають забруднені води у річки басейну Дніпра. Інша сторона – гідронамивні роботи, які тривають на цих річках. Почали в Конча-Заспі, продовжують – на Десні, – розповідає Олексій Василюк. – А це знищення річкових заплав, без яких дніпровський басейн втрачає здатність самоочищуватися. Гідронамив піднімає мул, який у тій же Десні йде у питні водозабори. Тож новостворена прокуратура може припинити ці процеси і показати свою здатність впливати на чистоту Дніпра».
Дніпро забезпечує питною водою дві третини українців. Однак чистота його води не відповідає європейським вимогам до джерел питного водопостачання.