Доступність посилання

ТОП новини

Подвійна гра Москви, дилема Януковича і падіння Тимошенко (світова преса)


Прага – Загроза нового суду над Юлією Тимошенко із нібито неочікуваної «підказки» з боку міністерства оборони Росії, як зауважують деякі оглядачі, може свідчити про подвійну гру Росії, яка має на меті підірвати євроінтеграційні намагання влади Віктора Януковича і посилити вплив на Київ. Експерти на Заході сьогодні ставлять запитання: що ж вибере український Президент? Подальше судове нищення головного політичного конкурента чи посилення зв’язків з партнерами на Заході, на противагу пропозиціям «тісніших дружніх обіймів» з Кремля? Звільнення Юлії Тимошенко, на думку деяких її давніх західних інтерв’юерів, могло б бути не лише доброю топ-новиною для демократії у Східній Європі, але й «відкрило б новий розділ у дивній кар’єрі» колишньої газової принцеси.

Брюссельський оглядач Ендрю Ретман зауважує на сторінках EUObserver, що «Україна ігнорує протести ЄС і відкриває нову кримінальну справу проти Юлії Тимошенко». Автор не виключає, що нова справа проти лідера «Батьківщини» з подачі СБУ «буде підсилювати вогонь критики Європейського Союзу і посилювати звинувачення Брюсселя на адресу Віктора Януковича у тому, що він зловживає законами, щоб знищити головного політичного конкурента перед наступними виборами». «Тим часом, – як наголошує Ендрю Ретман, – Росія грає у подвійну гру». Бо лист міністерства оброни Росії про 405 мільйонів доларів боргу фірми Тимошенко може грати роль спецоперації, «гачка» для Януковича, яким Росія намагатиметься відштовхнути ЄС від намагань вибудовувати тісніші зв’язки з Україною. З таким же успіхом сторона Тимошенко могла б висунути судові позови проти Януковича і його друзів, Миколи Азарова, Юрія Бойка чи Дмитра Фірташа. У наскрізь корумпованій країні, де досі носять валізи грошей до Верховної Ради і місце у депутатському списку коштує щонайменше 5 мільйонів доларів, такі політичні війни і «набіги» на конкурентів можуть тривати без кінця, що віддаляє таку країну все далі від демократії.

Один із редакторів «Волл Стріт Джорнал» і старий знайомий Юлії Тимошенко по першому інтерв’ю з нею в офісі президента «Єдиних енергетичних систем України» у 1996 році, Метью Камінський, якого вона обіцяла «тягати по судах» за нібито наклепи на її бізнес, пише сьогодні на сторінках його видання про «злет і падіння» цієї героїні, котра нині потрапила у чи не найбільшу скруту в своєму житті. Він нагадує, як Юлія Тимошенко вчилася одягатися по-політичному, як вивчила українську мову і як намагалася обілити і ЄЕСУ, і свого політичного покровителя Павла Лазаренка, коли той постав перед американським правосуддям. Метью Камінський знову згадує і про 11 мільярдів доларів доходу ЄЕСУ Юлії Тимошенко тільки у 1996 році та про лише 11 тисяч доларів податку компанії в казну і про сотні мільйонів доларів, перерахованих Тимошенко від ЄЕСУ на рахунки Лазаренка у Швейцарії та Антіґуа, що довів американський суд. Доля цих грошей до сьогодні не відома. Ув’язнення Лазаренка в США закінчується у 2012-му. «І Тимошенко, і Лазаренко відкидають свою вину», – зауважує Метью Камінський. Можливо, як вважає автор статті, судові справи проти Тимошенко виявляться черговим рятівним колом для її політичної епопеї і у разі вимушеного схиляння Віктора Януковича перед Заходом, «відкриється новий розділ у дивній політичній кар’єрі Юлії Тимошенко».

Впливовий лондонський «Економіст» не виключає, що до 20 жовтня, дня можливої поїздки Віктора Януковича до Брюсселя ( що може дозволити лише «позитивний розвиток ситуації з Тимошенко» – з виходом її на волю) мудрість в Україні візьме гору. Хоча часто ця якість в Києві, як зауважує лондонське видання в редакційному коментарі, «перебуває на короткому поводі».
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG