Доступність посилання

ТОП новини

Україна повинна підписати угоду про асоціацію з ЄС – думки української громадськості


Акція «Ми – європейці» біля Верховної Ради України
Акція «Ми – європейці» біля Верховної Ради України

Київ – «Угоді про асоціацію України з ЄС – бути!» – під таким гаслом до Президента та уряду України звернулись незалежні експерти, науковці, студенти. Серед їхніх вимог – забезпечення демократичних стандартів і верховенства права в Україні й підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Тим часом напередодні Президент Янукович заявив, що угоду буде підписано за умов надання Євросоюзом перспективи членства для України. Громада ж наголошує: у цьому документі виписано європейську перспективу для України.

Відсутність формально записаної в угоді про асоціацію перспективи членства України в ЄС аж ніяк не має гальмувати її підписання. Відкладати закінчення переговорів, узгодження й підписання документа неприйнятне, заявляють експерти та громадські організації у зверненні до Президента Віктора Януковича.

Загальмування євроінтеграції України може спричинити погіршення ситуації всередині країни, наголошує експерт Громадської ради при урядовому Комітеті з питань співробітництва між Україною та Євросоюзом Вікторія Гуменюк. Адже євроінтеграційний курс України – це єдиний і чи не останній шанс модернізувати країну, провести необхідні реформи та розвиватися за європейською моделлю.

​Крім того, нагадує експерт, Україна взяла на себе певні зобов’язання, серед яких забезпечення верховенства права, захист прав і свобод громадян, прозорість у політиці та бізнесі тощо. Європейська модель розвитку держави і дозволить запровадити у повсякденне життя українців ці європейські цінності, пояснює Гуменюк.

Воля Президента проти сподівань громади

Останні події в Україні, на жаль, викликають сумніви у багатьох європейських та українських політиків та аналітиків щодо відданості офіційного Києва демократичним цінностям і стандартам, притаманним ЄС. На думку ініціатора звернення, політолога Олександра Сушка, саме Президент Янукович і його прибічники цього року запровадили у державі жорстку, тоталітарного типу вертикаль влади.

«Нас із колегами особливо обурює той факт, що коли на ваги було покладено, з одного боку, бажання Президента когось бачити у в’язниці, а з іншого – мати стратегічну угоду з Євросоюзом, із дуже ясним дороговказом до інтеграції, до нормального життя у цій державі, то Президент обрав перше. Для нього це важливіше, і він нам чітко це сказав! Фактично українська влада переступила ту межу, за якою починається авторитарне правління і звужується демократична сфера», – зазначає Олександр Сушко.

Проблеми як гальмо діалогу

Але, крім відходу від демократії в Україні, існують ще й проблеми всередині ЄС, які гальмують активізацію діалогу між Києвом і Брюсселем, відзначив експерт польсько-української Фундації партнерства (PAUCI) Святослав Павлюк.

«Не таємниця, що Євросоюз на сьогодні зайнятий своїми внутрішніми проблемами – Україна навіть не є у першій сотні цих проблем! Внутрішні проблеми ЄС монетарні, проблеми з арабськими революціями – це все створює інакше тло й зовсім інші пріоритети для європейських політиків», – сказав експерт.

Тим часом, український уряд устами речника МЗС Олександра Дикусарова зауважує: про припинення переговорів між Україною та ЄС не йдеться, попри проблеми в ЄС та в Україні. Справа у необхідності підготувати і деталізувати усі положення та пункти угоди, пояснюють у МЗС.

«Переговори з приводу угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі тривають за графіком; політичний діалог з ЄС на найвищому рівні є пріоритетом діяльності керівництва України», – заявив Дикусаров Радіо Свобода.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG