Доступність посилання

ТОП новини

Росія і Китай блокують санкції проти Асада


Під час антиурядового протесту в околицях Дамаска, Сирія, 8 листопада 2011 року
Під час антиурядового протесту в околицях Дамаска, Сирія, 8 листопада 2011 року
Прага – Наростає рівень міжнародної ізоляції сирійського режиму Башара Асада. Ситуацію в Сирії обговорювали напередодні на засіданні Ради міністрів ЄС із міжнародних справ. Широка міжнародна ізоляція режиму Асада в ООН, у Лізі арабських країн доповнюється і наростанням напруженості між Дамаском і сусідами, особливо з Туреччиною, котра протестує проти провокаційних нападів на турецькі дипломатичні місії в Сирії. Анкара підтримує опозиційні сили Сирії, і є загроза все більшого втягування Туреччини в конфлікт у регіоні, що може перерости у збройний. Ухваленню жорстких санкцій Ради безпеки ООН проти режиму Асада заважають нині Росія та Китай.

За минулу добу в Сирії загинуло близько 70 осіб внаслідок нових актів насильств, насамперед з боку влади проти опозиції. Частина військових перейшла на бік опозиційної Національної ради Сирії. Найбільш інтенсивні бої відбуваються в містах Хомс і Дераа.

Ситуація в Сирії стала предметом обговорення на засіданні Ради міністрів ЄС із закордонних справ, яке провела напередодні верховний представник ЄС із закордонних справ Катрін Аштон. Вона заявила, що «міністри ЄС дуже занепокоєні ситуацією в Сирії, 3500 людей там убито, ще більше поранених і ув’язнених».

Аштон також заявила, що «настав момент знову підняти питання про ситуацію в Сирії на Раді безпеки ООН». Вона оголосила й про наміри обговорити питання про сирійські справи з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим на засіданні у Москві Постійної ради партнерства Росія – ЄС 17 листопада.

Рада міністрів Євросоюзу розширила «чорний список» сирійських офіційних осіб, яким заборонений в’їзд до ЄС, до 74 осіб. Також банки ЄС припинили технічні операції з Сирією щодо інвестицій.

Перед цим Ліга арабських країн вирішала тимчасово зупинити участь Сирії в роботі цієї організації. Кувейт закликав у вівторок визнати єдиним законним представником Дамаска у світі опозиційну Національну раду Сирії й зупинити членство цієї країни в міжнародних організаціях. Перший арабський лідер – король Йорданії Абдалла Другий – закликав Башара Асада піти у відставку.

Туреччина ставить себе на передову у фронті проти режиму Асада

Дипломатичне напруження між Сирією та Туреччиною зросло сьогодні, особливо після нападів на турецькі дипломатичні представництва в Дамаску та зустрічі міністра закордонних справ Туреччини з сирійською опозицією. Прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган закликав Дамаск покарати винних у нападах на турецькі дипломатичні місії в Сирії. Він також гостро розкритикував дії президента Сирії.

«Ніхто не чекає, що Асад задовольнить вимоги сирійців та міжнародної спільноти. Він постійно обдурює народ. Сирійська влада перебуває на дуже тонкій і небезпечній межі. Всі ми бажаємо, щоб вони не потрапили в глухий кут, відступили від небезпечного провалля якомога швидше», – зазначив Ердоган.

Анкара все більше підтримує сирійську опозицію і навіть схиляється до сприяння їй збройними елементами. У той же час у Туреччині підозрюють, що Башар Асад сприяє групі повстанців зі збройного сепаратистського угруповання «Робітнича партія Курдистану», які ведуть збройну боротьбу за політичні права курдів на турецькій території. Такий розвиток ситуації таїть у собі небезпеку все глибшого втягування Туреччини в конфлікт у регіоні.

Голова опозиційної Національної ради Сирії Бурган Галіун, який живе у Франції, заявив у вівторок у Москві, що діалог опозиції зі владою можливий лише після офіційного переходу режиму в Дамаску до демократії.

США та ЄС виступають за розгляд ситуації в Сирії на Раді безпеки ООН, але Росія та Китай поки що блокують ухвалення резолюції Ради з осудом режиму Асада. Вашингтон закликає Башара Асада піти у відставку.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG