Доступність посилання

ТОП новини

Нова газова угода: чи не вийде, «як у Тимошенко»?


Опозиція вимагає оприлюднити директиви, які Юрій Бойко отримав на газові переговори з Росією

Київ – Україна та Росія домовилися про нову ціну газу. За попередньою, офіційно не підтвердженою інформацією з різних джерел, нова ціна має становити близько 220-250 доларів за тисячу кубометрів, що приблизно на 150 доларів дешевше, ніж у жовтні цього року. Між тим, експерти застерігають, що від нових газових угод може виграти не держава, а великий бізнес. А опозиція вимагає, аби уряд уже цього тижня оприлюднив інформацію про умови, на яких має бути укладена нова газова угода.

Ціна на російський газ для України складатиме 220-230 доларів за тисячу кубометрів. Про це, з посиланням на джерела в адміністрації Президента, повідомила газета «Економічєскіє ізвєстія». Точна дата підписання нової угоди невідома, однак, за даними джерел видання, це станеться орієнтовно наприкінці листопада – на початку грудня. Нові угоди ніби передбачають можливість надання преференцій для російських інвесторів у разі їхньої участі у приватизації підприємств в Україні. Йдеться, зокрема, про приватизацію облгазів.

Раніше міністр енергетики Юрій Бойко заявив, що Україна і Росія вже перейшли до технічного оформлення газових домовленостей.

Держава втратить на транзиті, а великий бізнес – виграє в ціні

На думку експертів, нові умови поставок газу в Україну можуть ґрунтуватися не тільки на економічних розрахунках, а й на політичних гарантіях обох сторін. За словами керівника Центру енергетичних досліджень Дмитра Маруніча, нова ціна становитиме 220-250 доларів за тисячу кубометрів.

«Думаю, переговори скоро будуть завершуватися, і компромісний варіант буде наступним: Україна поступається частиною контролю над українською ГТС, а Росія гарантує нижчі ціни», – каже експерт.

Дмитро Маруніч також звертає увагу на те, що в разі створення тристороннього консорціуму з управління українською ГТС, держбюджет може не дорахуватися значної частини коштів від транзиту газу. Натомість, від дешевого газу виграє насамперед великий бізнес, який контролює галузі, що споживають найбільше газу, – хімічну та металургійну.

Від Кабміну вимагають директиви

Голова парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони депутат-нашоукраїнець Анатолій Гриценко в інтерв’ю Радіо Свобода розповів, що ще два тижні тому зажадав оприлюднити директиви, на підставі яких ведуться переговори про зміну ціни на газ.

«Щоб ознайомили принаймні керівництво Верховної Ради і керівників профільних комітетів зі змістом директив, які Юрій Бойко отримав на переговори. Щоби потім не було повторення тих історій, через які у нас був процес над Тимошенко. Коли хтось перевищив повноваження, хтось дав чи не дав директиви… Однак, директив досі не надійшло. Мабуть, є що приховувати», – резюмує Анатолій Гриценко.

За його словами, вже у п’ятницю, під час години уряду в парламенті, фракція НУНС вимагатиме від членів Кабміну звіту про зміст нових газових домовленостей, аби потім не стало несподіванкою, що за дешевий газ Україна йде на неспівмірні поступки.

  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG