Доступність посилання

ТОП новини

Костел єзуїтів у Львові знову став храмом


Львів – Через 65 років колишній костел ордену єзуїтів храм Святих Апостолів Петра і Павла у вівторок знову відчинив двері у Львові. З середини 19 століття до середини 20 це був гарнізонний храм. Віднині культова споруда, яку передали УГКЦ, знову виконує свою місію. Це одна з найбільших релігійних святинь і перша пам’ятка барокової архітектури у Львові.

Літні львів’яни не стримували емоцій. Це були сльози радості від того, що таки дочекались того дня, коли двері храму Святих Петра і Павла, що у самісінькому центрі Львова, відчинились для молитви: « Мені було шість років, коли цей храм зачинили і я себе запитувала, коли проходила, чи дочекаюсь, щоб він відчинився. Ось це сталося. Уявіть, скільки ми чекали, щоб храм відкрили».

«Відчуття важко передати. У 1946 році цю церкву закрили «совєтські освободітелі» і тільки тепер відкрили. То ганебно, що за 20 років незалежності не могли храм повернути людям», поділились своїми думками літні львів’яни.

Храм Святих Апостолів Петра і Павла, Львів, 6 грудня 2011 року
Храм Святих Апостолів Петра і Павла, Львів, 6 грудня 2011 року
Краса храму вражає

Переважна більшість людей сьогодні вперше переступили поріг колишнього костелу ордену єзуїтів і кожен зводив очі догори, промовляючи із захопленням: «Яка краса!» Це ще одна архітектурна перлина, якій майже 400 років. Костел єзуїти спорудили між 1610 і 1630 роками, а своє душпастирське служіння у Львові орден розпочав з 1589 року у «жебрацькій каплиці» Кафедрального собору.

Костел пережив кілька пожеж. Одна з них трапилась у 1764 році, після чого храм реставрували, і тоді на стінах з’явились фрески, намальовані художниками з чеського міста Брно Франциском і Себастіаном Екштейнами. Всі розписи унікальні, серед них і чудове зображення Львова. Вражає мистецькою красою скульптурне розп’яття роботи Яна Пфістера зі Вроцлава, скульптора німецької школи, автора різьбярських декорацій у каплиці Боїмів.

У храмі добре збережені, за оцінками експертів, дерев’яні скульптури в стилі рококо. А ось найстаріший у місті орган XVIII століття потребує порятунку. Його планують реставрувати і проводити вечірні органні концерти. У церкві досі стоїть риштування 1914 року. Такого давнього риштування в Україні, а можливо, й у світі, немає ніде.

300 тисяч старих книг ще залишились у храмі
300 тисяч старих книг ще залишились у храмі
Без підтримки держави храм важко буде відновити

Протягом 65 років у храмі розташовувалося фондосховище бібліотеки Стефаника. Останні 20 років влада не могла знайти нове приміщення для книг. Сьогодні з колишнього костелу єзуїтів вивезли майже 2 мільйони старих цінних книг, у церкві залишилось ще близько 300 тисяч примірників.

Митрополит УГКЦ Ігор Возьняк, який освятив храм, просив владу посприяти вивезенню решти книг. Владика наголосив, що врешті відновлене первісне призначення святині – поклоніння Богові, усунене осквернення храму. «Ця старовинна духовна і мистецька споруда потребує дуже багато праці і коштів, щоб мати належний вигляд. Відтепер цей храм назветься домом молитви для всіх народів», – наголосив у проповіді Митрополит Ігор Возьняк.

Ані церква, ані місто не зможуть самотужки реставрувати храм Святих Апостолів Петра і Павла, а тому шукатимуть різні джерела фінансування, в тому числі громада і духовенство сподіваються на підтримку з боку держави.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG