Доступність посилання

ТОП новини

«Бомба» у законопроекті про ринок землі


Київ – Верховна Рада сьогодні знову розглядатиме законопроект про ринок землі. За цим документом, землю можна буде в Україні продавати, пропонувати в оренду і віддавати під заставу.

Президент Віктор Янукович закликає якнайшвидше ухвалити рішення щодо земельної реформи. А опозиція називає її невчасною. І як стверджують деякі опоненти влади, у цьому законопроекті закладена «бомба» під реформу.


У понеділок депутати Верховної Ради вивчили текст законопроекту про ринок землі. Однак наступного дня парламентарям, які прийшли на засідання профільного комітету, за 5 хвилин до початку роздали абсолютно нові поправки. Саме у тих двох окремих аркушах із незазначеним автором і приховані найбільші ризики реформи, стверджує депутат від НУНС Віктор Матчук. У новій редакції, яку розглянули у профільному комітеті, з’явився Державний оператор на земельному ринку, говорить Віктор Матчук.

«Єдиний монопольний державний оператор – це штучна надбудова, абсолютно не потрібна для нормального функціонування ринку землі. Але без нього не зможе обійтися жодна угода купівлі-продажу земельної ділянки. Створення такого органу несе небезпеку для нормального функціонування ринку землі. До того ж, створює корупційні можливості», – вважає нунсівець.

Земельний банк

Іншим сюрпризом для депутатів стали нові повноваження земельного банку, продовжує Віктор Матчук. Цьому банку, єдиному з усіх, нададуть можливість брати під заставу землі сільськогосподарського призначення для товарного виробництва.Цей банк отримує право купівлі-продажу землі, а це суперечить Конституції, стверджує депутат.

«Виходить, що цьому банку надається монопольна перевага перед усіма іншими банками. Хочеш – не хочеш, будь-хто, хто хоче отримати кредит під заставу земельної ділянки або право на оренду землі, змушений буде звертатися лише до цього банку. Це ламає філософію вільного ринку», – констатує парламентар.

Земельний банк – структура, завдяки якій виграють усі учасники ринку землі, впевнена заступник начальника Головного управління Держкомзему в Київській області Марія Маноха. У Держкомземі сподіваються, що закон про ринок землі ухвалять якнайшвидше і нарешті на аграрному ринку України будуть визначені чіткі правила гри.

«На сьогоднішній день орендар не може скористатися правом отримати кредит. Орендодавець взагалі не може закласти свою власність у банк. Чому ж їм цього не дозволити? Невдовзі ринок землі стане справжнім ринком, ціна землі буде нормальною, як у цивілізованих державах», – прогнозує Марія Маноха.

«Законопроект століття»

Б'ютівець, член парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Іван Сідельник називає законопроект про ринок землі дуже специфічним. Він визнає, що написати документ, який задовольнив би всіх, просто неможливо. Однак зараз до тексту дійсно є багато запитань, і поспішати з ухваленням не слід.

«Це законопроект століття. Але дуже ще багато чого не узгоджено, не зроблено. Ось, наприклад, Закон «Про земельний кадастр» ухвалено, але ж він не профінансований так, щоб сказати: питання з оцінкою землі ми вже вирішили. Питання захисту землі стоїть, нема законопроекту про сівозміни і так далі. Я б не поспішав із ухваленням цього закону. Адже багато людей виступають проти його ухвалення. Якщо ми хочемо ринок землі, цим людям треба пояснити, чому ухвалюють такі зміни», – закликає б'ютівець.

Загалом Україна має 42 мільйони гектарів земель сільськогосподарського призначення. Зараз вартість одного гектара експерти оцінюють приблизно у 18 тисяч гривень.
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG