Доступність посилання

ТОП новини

Прем’єр Іраку відвідує з візитом США


Нурі аль-Малікі
Нью-Йорк - Сьогодні до Вашингтона на запрошення Білого дому прибуває прем’єр-міністр Іраку аль-Малікі. Головна тема його зустрічі з президентам США Бараком Обамою – майбутнє стратегічних відносин між двома країнами у зв’язку із виведенням всіх американських військ із Іраку.

Дев’ятирічна присутність американських військ в Іраку добігає кінця. У жовтні Президент Обама надіслав запрошення іракському прем’єр-міністрові Нулі аль-Маліки відвідати Вашингтон, щоб поговорити про шляхи подальшого розвитку відносин.

«Сьогодні я можу зі впевненістю підтвердити, що наші війська в Іраку будуть удома на новорічні свята», – заявив Барак Обама.

Це не зовсім те, чого прагнув іракський уряд. Багдад просив залишити певну кількість американських військ. Вашингтон погоджувався, але висунув зустрічну передумову, щоб американські військовослужбовці користувалися імунітетом від іракської юстиції. Такий імунітет схожий на дипломатичну недоторканність. Однак в іракському парламенті є депутати, налаштовані проти Сполучених Штатів, і Нурі аль-Малікі не має більшості для ухвалення такого законопроекту. Тому американську передумову Багдад відкинув.

Наджмаддин Карим, впливовий іракський діяч, губернатор провінції Кіркук вважає у цьому зв’язку, що обом сторонам забракло компромісності.

«Ми заявляли ще декілька місяців тому, що певна кількість американських військ мусила б залишатися в Іраку. Але я, чесно кажучи, вважаю, що хоча у тому, що американці повертаються додому, завинив уряд Іраку, певна частка провини лежить і на самому американському уряді, бо він не наполягав на своїх умовах», – стверджував Наджмаддин Карим.

Не лише воювали, а й розбудовували

Чисельність американських військ в Іраку сягала 150 тисяч під час воєнних дій та після повалення диктатури Саддама Хусейна. Вашингтон почав виводити війська поетапно, протягом того, як американці тренували й озброювали нову іракську армію та поліцію, які поступово брали на себе відповідальність за безпеку країни.

Нині в Іраку залишається 30-тисячний американський контингент, але й він тепер повертається додому. Оглядачі у Вашингтоні нагадують, що упродовж дев’яти років американці не лише воювали в Іраку, а й розбудовували та відновлювали країну.

61 мілярд доларів було асигновано Конгресом на будівництво шкіл, лікарень, автомобільних доріг та іншої інфраструктури. Частина цих коштів ще у процесі засвоєння, але контролювати цей процес відтак мусять уже самі іракці.І цю тему теж обговорюватимуть на зустрічі у Білому домі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG