Доступність посилання

ТОП новини

«Люди бояться повернення застою» – Ґершман


Президент Національного фонду підтримки демократії Карл Ґершман
Національний фонд підтримки демократії (National Endowment for Democracy) – один з найвпливовіших американських приватних фондів, який підтримує громадські ініціативи в різних куточках світу. Президент фонду Карл Ґершман розповів Радіо Свобда про своє бачення подій на пострадянських теренах і про те, як на роботу фонду впливає американська політика.

Як Ви оцінюєте протести в Росії, наскільки вони відображають загальну думку людей?

– Думаю, що люди бояться повернення застою брежнєвської доби у той час, коли Росія не може собі дозволити не розв’язувати своїх проблем. Перед Росією стоять глибокі економічні виклики. Якщо чотири роки тому 7% росіян хотіли покинути Росію, то тепер ця цифра зросла втричі. Ця країна втрачає найкращих людей, кількість населення скорочуються. Ця країна не може дозволити собі, так як це робить Путін, браваду, непроведення справжніх реформ. Я думаю, це вимога не кількох дисидентів, а багатьох пересічних росіян.

– Володимир Путін вважає, що іноземна допомога має підривні цілі, що вона була втручанням у внутрішні справи країни під час виборів до Державної думи. У Білорусі іноземна допомога зараз розглядається як ворожий акт проти держави, за її одержання люди можуть потрапити у в'язницю. Якою може бути відповідь на такі заяви?

– Варто тут згадати, що сказав Олександр Солженіцин 30 років тому, коли отримував Нобелівську премію миру. Він сказав, що в цьому світі вже не залишилося чогось, що можна назвати внутрішніми справами. Ми всі живемо разом. Існують міжнародні норми, які кожен мусить поважати. Якщо в якихось країнах не цінують цих норм, коли порушують основні права людини, то люди в них мають право на отримання міжнародної допомоги, якщо тільки вона спрямована на підтримку демократичної, мирної, прозорої діяльності, яка ведеться у спосіб, що не суперечить міжнародним законам. Це абсолютно прийнятна ситуація. Знаєте, особи, яких Ви назвали, можуть критикувати нас, скільки хочуть. Ми сприймаємо цю критику, як похвалу нашій роботі.

Національний фонд підтримки демократії активно працює в Україні. За даними вашого звіту від 2010 року, на проекти в Україні пішло понад три мільйони доларів, це більше, ніж у Росії чи Білорусі. Наскільки ефективною є ваша роль в Україні?
Ми стурбовані тим, що Україна рухається в хибному напрямку

– Ми дуже стурбовані становищем в Україні, дуже стурбовані арештом і ув’язненням Тимошенко. Ми стурбовані тим, що Україна рухається в хибному напрямку. Водночас в Україні є багато гарних людей, з якими ми співпрацюємо. Невеликий грант ми надали, зокрема, Українському католицькому університету у Львові. Я нещодавно зустрічався з його ректором і мені здається, що цей маленький навчальний заклад має величезний потенціал. Україна має великий потенціал, але вона не зможе його реалізувати, якщо буде йти у хибному напрямку, як тепер.

Є думка, що адміністрація президента Барака Обами нібито менше займається просування демократії і свободи, ніж попередні адміністрації, особливо на Балканах і на теренах колишнього Радянського Союзу. Чи вашому фонду важче виконувати свою місію за адміністрації Обами?
Ми маємо таку ж підтримку у Вашингтоні від адміністрації Обами, як мали від адміністрації Буша

– Я думаю, що адміністрація Обами змінила підхід до цих питань за останні кілька років. Вони тепер ставляться до них набагато уважніше, ніж на початку. На початку, відразу після адміністрації Буша, яка сильно асоціювалася з просуванням демократії в світі, адміністрація Обами, як виглядало, надавала перевагу «політиці взаємодії». Але тепер і сам президент, і держсекретар у своїх промовах, наприклад, у недавньому виступі пані Клінтон у Національному демократичному інституті на тему «арабської весни», або у промові в Кракові на зустрічі Спільноти демократичних країн – питання демократії звучали дуже сильно, були на високому місці на порядку денному політики США. Для Національного фонду підтримки демократії насправді нічого не змінилося, ми маємо таку ж підтримку у Вашингтоні від адміністрації Обами, як мали від адміністрації Буша.

Гарячою темою у Вашингтоні протягом останніх кількох місяців залишається бюджетна криза. Чи проблеми з федеральним бюджетом можуть вплинути на діяльність вашого фонду?

– Вони вже впливають. Перед цією кризою у нас була можливість зробити великий крок уперед з бюджетом нашого фонду. Зараз, з огляду на цю кризу, буде добре, якщо нам вдасться отримати такий самий бюджет, як раніше. Ми маємо сильну підтримку в Конгресі, і я дуже пишаюся тим, що ця підтримка йде як від демократів, так і республіканців. Національний фонд підтримки демократії – дійсно надпартійним організація. Я думаю, Конгресу подобається те, що ми робимо. Ми – дуже відповідальна і прозора організація, що стосується витрачання коштів американських платників податків.

Вже кілька років Ви виступаєте за створення відповідника вашого фонду в Європі. На якому етапі ця ідея перебуває зараз?

– Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський якраз запропонував створити Європейський фонд на підтримку демократії. Пропозицію підтримала Катрін Аштон (верховний представник ЄС із зовнішньої політики – ред.). Схоже, що такий фонд виникне. Я сподіваюся, що якщо він виникне, то буде дійсно незалежним фондом, як наш фонд, який є певним чином противагою державному фонду US Aid, яким розпоряджається Державний департамент США.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG