Доступність посилання

ТОП новини

Ангела Меркель їде в Україну на Євро-2012 (європейська преса)


Прага – Преса продовжує інформувати про складну зовнішньополітичну гру влади Президента Януковича, замішану на проблемі російського газу. Оглядачі не дивуються, що провал саміту Україна-ЄС 19 грудня у Києві не приніс, як дехто очікував в українській владі, автоматичного підписання нової угоди на «дешевий» російський газ. Москва, точнішe «новий-старий правитель Росії» Володимир Путін, не бажає просто так знижувати ціну для України. Оглядачі вважають, що Кремлю під вибори березня 2012 року потрібна лише «підкорена» Україна, в ЄврАзЕС, Митному союзі, в ОДКБ під егідою Москви (Путіна). Хоча деякі аналітики попереджають, що Росія може у перспективі програти у газовій грі з Україною, якщо влада у Києві діятиме правильно. Газети також іронізують щодо заяв Президента Януковича, що він, мовляв, «бажає», щоб Тимошенко вийшла на свободу якомога швидше.

Російська «Нєзавісімая газета» вважає, що «українська влада бачить недосяжними умови сприятливого зниження ціни на російський газ».Експерти прогнозують або ж нову «газову війну» між Україною і Росією, або ж якісь лише тимчасові компроміси. Своєрідне «прозріння» деяких українських очільників сталося вже увечері 20 грудня, коли сподівання на досягнення сприятливої ціни на російське блакитне паливо взамін на непарафовану 19 грудня угоду України з ЄС не справдилися. Росія не бажає також рівноправного тристороннього газового консорціуму за участі ЄС, а ЄС не приймає створення спочатку двостороннього консорціуму між Росією та Україною. Це вважається порушенням європейської енергетичної хартії, членом якої Київ нещодавно став. А Москва хотіла б спочатку консорціум щодо українського ГТС 50 на 50 з Києвом, а вже потім включення (за рахунок української частки) і ЄС.«Нєзавісімая газета» цитує лідера парламентської більшості правлячої Партії регіонів Олександра Єфремова:«...є питання, на які наша сторона піти не може». Інший експерт каже, що Путіну потрібні у ситуації з Україною значні поступки, щоб можна було «піднести це російським виборцям як значне досягнення». Тому чимало експертів вважають, що так недалеко і до нової «газової війни» та якихось тимчасових домовленостей між сторонами.

Хоча Мартін Фолі пише на сторінках видання oilvoice.com, що для України є один вихід: «прийняти європейську систему диверсифікованої системи постачання енергоносіїв». Експерт вважає неприпустимим, що Росія почала вимагати від Києва ціну в 500 доларів за тисячу кубів газу, недивлячись на те, що продає Китаю і ЄС від 200 до 300 доларів за тисячу кубічних метрів цієї сировини. Вже це, на думку Фолі, має змусити Київ піти європейським шляхом. Експерт також вважає, що «газові війни» 2006 і 2008-го років б’ють у перспективі по Росії. Бо Європа вже пішла шляхом скорочення російських поставок блакитного палива . А при зниженні їх на Захід, що дає до 70 відсотків до російського валового внутрішнього продукту, виникає питання про врівноваження й підтримку навіть поточного рівня життя в Росії. А якщо Україна зможе, як вона обіцяє, скоротити найближчими роками на 30 відсотків постачання російського газу, то Росія втратить багато, адже до 40 відсотків газового експорту Москви припадає саме на Україну. Мартін Фолі вважає, що переорієнтація Києва частково на азербайджанський газ і нафту, розширення власного видобутку, перехід на зріджений газ, на сланцевий газ, посилення ролі атомної енергетики та інше – це лише далеко не повний перелік резервів України у її «визволенні» від газового диктату Росії. Адже, як стверджує цей європейський експерт, «Росії буде не так легко змиритися зі втратами таких великих ринків». Але для цього, наголошує Фолі, потрібно, щоб Україна не відмовилася від позитивних кроків у поліпшенні ведення бізнесу та судової системи. Бо інакше поступ до незалежності в енергетиці й державній політиці може «бути зведений до нуля».

Брюссельське видання EUObserver не виключає успіху «української футбольної дипломатії на Євро-2012», коли мільйони гостей футбольного свята Європи в Україні відкриють для себе наступного літа нову державу, новий європейський народ. Колосальні затрати можуть бути повернуті не лише фінансово, а й політично. Наприклад, «німецький канцлер Ангела Меркель і португальський глава Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу вже планують приїхати в Україну й підтримати свої національні команди». Лише на фінал Євро-2012 у Києві вже зголосилося до 200 тисяч європейських фанів.

Чеська газета «Лідове новіни» цитує українського Президента Віктора Януковича, котрий сказав у Києві цими днями, що «бажає Тимошенко вийти на свободу», але разом з тим переконаний, що «за злочини треба нести відповідальність». Видання також зауважує, що на Заході розцінюють ув’язнення Тимошенко, як політичний крок, потрібний владі Януковича для усунення лідера опозиції від участі у парламентських виборах 2012 року.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG