Доступність посилання

ТОП новини

2011-й для Криму – «рік Василя Джарти»


Василь Джарти
Сімферополь – 2011-й фактично став для Криму «роком Василя Джарти» – прем’єр-міністра автономії, який пішов з життя наприкінці літа. Так вважає більшість опитаних кореспондентом Радіо Свобода місцевих політиків і експертів. На їхню думку, представник так званих «донецьких», Василь Джарти настільки змінив політичну ситуацію на півострові, що це відчуватиметься і наступного року.

Прем’єр-міністр Криму 2010-2011 років Василь Джарти помер 17 серпня, пропрацювавши керівником уряду Автономної Республіки Крим трохи більше року. Але і через 4 місяці після його смерті система влади, створена ним в автономії, продовжує діяти, констатує народний депутат України від Партії регіонів, кримчанин Борис Дейч. За його словами, Джарти заклав «підвалини економіки і відновлення вертикалі влади» в автономії. «Для республіки це було просування вперед», – стверджує Борис Дейч.

Водночас віце-прем’єр кримського уряду Георгій Псарьов, який прийшов до Криму із Донецька разом із Василем Джарти, вважає 2011 – роком «Команди Джарти», яка вперше розробила «Стратегію розвитку Криму». За його словами, «робота команди успішно триває, звичайно, за цією стратегією».

Лідер фракції «Курултай-Рух» у Верховній Раді Криму Рефат Чубаров вважає, що покійний екс-прем’єр завдяки близькості до Президента був найвпливовішим політиком в Автономії за останнє десятиліття. Після його смерті вже відчувається, що багато амбіційних кримських програм розвитку не вдасться реалізувати через брак ресурсів, які міг забезпечити лише він: «Джарти сам був значним людським, фінансовим та адміністративним ресурсом для Криму», – зазначив Рефат Чубаров.

Підсумок року – «донецькі» зробили автономію непотрібною

Кримський історик Гульнара Бекирова каже, що Василь Джарти вигідно вирізнявся серед своїх однопартійців-регіоналів здатністю слухати людей і дослухатися до порад експертів. Головною заслугою екс-прем’єра вона вважає те, що той показав: всупереч усім політичним розбіжностям і донецьке походження, влада, за її бажання, може вести конструктивний діалог з лідерами кримських татар. І якщо новий уряд хоче етнополітичної стабільності у регіоні, то він мусить наслідувати досвід Джарти.

Голова кримської філії Товариства імені Тараса Шевченка, академік Петро Вольвач вважає Василя Джарти типовим представником «донецьких». Водночас Петро Вольвач каже, що Джарти саме своєю брутальністю і настійливістю практично розгромив сепаратистський рух у Криму і зробив проросійські сили політичними маргіналами. Петро Вольвач також звертає увагу, що при урядуванні Джарти Кримська автономія повністю втратила свій політичний сенс. А призначення Києвом нового прем’єра без урахування думки кримського парламенту лише підтвердило таку тезу. На думку Вольвача, це стало найважливішим підсумком року.

І все ж більшість опитаних мною кримських політиків, урядовців та політичних експертів вважають, що головною для Криму подією року була смерть керівника уряду автономії Василя Джарти.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG