Доступність посилання

ТОП новини

«Єдине вікно» залишиться корупційним – експерт


Київ – З нового року в Україні почало діяти «єдине вікно» для підприємців: віднині представники малого бізнесу можуть реєструватися й отримувати дозволи, не обходячи десятки чиновницьких кабінетів. У парламентській більшості впевнені, що «єдине вікно» стимулюватиме малий бізнес і формування середнього класу. Самі ж підприємці та незалежні експерти переконані, що нова дозвільна система працюватиме неякісно і що вона не призведе до зменшення рівня корупції.

З першого січня набули чинності зміни до закону «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». Закон у новій редакції передбачає, що підприємці можуть отримувати переважну більшість дозволів у місцевих дозвільних центрах, яких в українських містах та районних центрах створено близько 700.

Більшість із них підключені до національної системи електронного документообігу, і підприємці можуть отримати дозвіл упродовж 10 днів. Про це йшлося на урядовій селекторній нараді зі впровадження «єдиного вікна», яка відбулася в останній робочий день минулого року.

Єдине вікно – стимул чи нова форма бюрократії

«Єдине вікно», яке почало діяти в Україні, стане стимулом для малого бізнесу, висловив упевненість у коментарі Радіо Свобода член парламентського комітету з промислової, регуляторної політики та підприємництва «регіонал» Михайло Чечетов.

«Єдине вікно» – це головна складова стратегічного курсу Президента на дерегуляцію економіки. Ми вважаємо, що чим менше бюрократія тяжітиме над малим бізнесом, тим швидше зростатимуть його активи й відбуватиметься формування середнього класу, який є запорукою стабільності країни», вважає депутат.

Михайло Чечетов сподівається, що вже найближчим часом українські підприємці відчують величезне полегшення завдяки роботі «єдиного вікна».

Самі ж підприємці так не вважають. Система «єдиного вікна» недопрацьована, до того ж, її запровадження збіглося з іншими регуляторними змінами, тож позитивних результатів доведеться чекати не один рік, заявив Радіо Свобода представник Центрального штабу порятунку українського бізнесу Святослав Швецов.

«Ідея в дечому непогана, але у що вона виллється? До 25 січня всі підприємці мають подати документи на перереєстрацію – обрати одну з чотирьох форм спрощеного оподаткування. Чи впорається «єдине вікно» з півторамільйонною чергою в такий стислий термін? – запитує один із координаторів підприємницького руху. – У Львівській області упродовж двох місяців діє єдине вікно, але на сьогодні там результати не найкращі. Підприємців, які зверталися для перереєстрації, відіслали на період після 1 січня, бо, мовляв, не готова документація й необхідні для роботи дозвільної системи внутрішні нормативні акти», – пояснює Швецов.

Про неготовність дозвільної системи до роботи в режимі «єдиного вікна» під час профільної селекторної наради говорив і віце-прем’єр Андрій Клюєв. Він констатував, що в Донецькій, Житомирській, Полтавській та Черкаській областях бракує відповідних кадрів, а низка державних органів не поспішає приєднуватися до єдиної дозвільної системи. Серед них державні агентства автомобільних доріг, лісових ресурсів, гірничого нагляду та промислової безпеки, повідомив віце-прем’єр.

Україні потрібна «безконтактна» дозвільна система

Проблема не лише в неготовності системи, а в тому, що принципи її роботи залишають можливість для корупції, вважає економіст Володимир Лановий.
Корупція з єдиним вікном набуватиме більш витончених форм
Економіст

«Допоки буде контактний спосіб реєстрації, отримання дозволів, звітності малого бізнесу, доти буде корупція. Просто з єдиним вікном вона набуватиме більш витончених форм. Як це відбулося у судах: всім відомо, що доводиться платити, але ніхто цього не бачить», – каже Лановий.

Загалом експерти вважають, що найкращими і найменш «хабароємними» в умовах України були б принцип «мовчазної згоди» та віртуальна система отримання дозволів, яка не передбачає особистого контакту з чиновником.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG