Доступність посилання

ТОП новини
27 січня 2021, Київ 10:00

«Єдине вікно» залишиться корупційним – експерт


Київ – З нового року в Україні почало діяти «єдине вікно» для підприємців: віднині представники малого бізнесу можуть реєструватися й отримувати дозволи, не обходячи десятки чиновницьких кабінетів. У парламентській більшості впевнені, що «єдине вікно» стимулюватиме малий бізнес і формування середнього класу. Самі ж підприємці та незалежні експерти переконані, що нова дозвільна система працюватиме неякісно і що вона не призведе до зменшення рівня корупції.

З першого січня набули чинності зміни до закону «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». Закон у новій редакції передбачає, що підприємці можуть отримувати переважну більшість дозволів у місцевих дозвільних центрах, яких в українських містах та районних центрах створено близько 700.

Більшість із них підключені до національної системи електронного документообігу, і підприємці можуть отримати дозвіл упродовж 10 днів. Про це йшлося на урядовій селекторній нараді зі впровадження «єдиного вікна», яка відбулася в останній робочий день минулого року.

Єдине вікно – стимул чи нова форма бюрократії

«Єдине вікно», яке почало діяти в Україні, стане стимулом для малого бізнесу, висловив упевненість у коментарі Радіо Свобода член парламентського комітету з промислової, регуляторної політики та підприємництва «регіонал» Михайло Чечетов.

«Єдине вікно» – це головна складова стратегічного курсу Президента на дерегуляцію економіки. Ми вважаємо, що чим менше бюрократія тяжітиме над малим бізнесом, тим швидше зростатимуть його активи й відбуватиметься формування середнього класу, який є запорукою стабільності країни», вважає депутат.

Михайло Чечетов сподівається, що вже найближчим часом українські підприємці відчують величезне полегшення завдяки роботі «єдиного вікна».

Самі ж підприємці так не вважають. Система «єдиного вікна» недопрацьована, до того ж, її запровадження збіглося з іншими регуляторними змінами, тож позитивних результатів доведеться чекати не один рік, заявив Радіо Свобода представник Центрального штабу порятунку українського бізнесу Святослав Швецов.

«Ідея в дечому непогана, але у що вона виллється? До 25 січня всі підприємці мають подати документи на перереєстрацію – обрати одну з чотирьох форм спрощеного оподаткування. Чи впорається «єдине вікно» з півторамільйонною чергою в такий стислий термін? – запитує один із координаторів підприємницького руху. – У Львівській області упродовж двох місяців діє єдине вікно, але на сьогодні там результати не найкращі. Підприємців, які зверталися для перереєстрації, відіслали на період після 1 січня, бо, мовляв, не готова документація й необхідні для роботи дозвільної системи внутрішні нормативні акти», – пояснює Швецов.

Про неготовність дозвільної системи до роботи в режимі «єдиного вікна» під час профільної селекторної наради говорив і віце-прем’єр Андрій Клюєв. Він констатував, що в Донецькій, Житомирській, Полтавській та Черкаській областях бракує відповідних кадрів, а низка державних органів не поспішає приєднуватися до єдиної дозвільної системи. Серед них державні агентства автомобільних доріг, лісових ресурсів, гірничого нагляду та промислової безпеки, повідомив віце-прем’єр.

Україні потрібна «безконтактна» дозвільна система

Проблема не лише в неготовності системи, а в тому, що принципи її роботи залишають можливість для корупції, вважає економіст Володимир Лановий.
Корупція з єдиним вікном набуватиме більш витончених форм
Економіст

«Допоки буде контактний спосіб реєстрації, отримання дозволів, звітності малого бізнесу, доти буде корупція. Просто з єдиним вікном вона набуватиме більш витончених форм. Як це відбулося у судах: всім відомо, що доводиться платити, але ніхто цього не бачить», – каже Лановий.

Загалом експерти вважають, що найкращими і найменш «хабароємними» в умовах України були б принцип «мовчазної згоди» та віртуальна система отримання дозволів, яка не передбачає особистого контакту з чиновником.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Дивитись коментарі (3)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG