Доступність посилання

ТОП новини

Світові ризики 2012 року – світ дожив до антиутопії


Серед головних ризиків одне з чільних місць посіли соціальні проблеми – експерти Всесвітнього економічного форуму
Прага – Вам здається, що ви живете в країні, де молодь не має можливостей для розвитку, а пенсіонери повністю залежать від збанкрутілого уряду? Ви не самі – така ситуація, за оцінками експертів, стає типовою для багатьох країн світу. У звіті «Глобальні ризики-2012» провідні світові експерти назвали головні ризики нинішнього року, і одне з чільних місць серед них посіли соціальні проблеми.

Хронічна бюджетна недостатність, гостра соціальна нерівність та латентні (і не дуже) протестні настрої отруюватимуть життя на планеті упродовж не лише наступного року, але й усього наступного десятиліття. Такий діагноз поставили світовому організмові понад 450 експертів та промислових лідерів, яких опитував Всесвітній економічний форум – організація, яка влаштовує щорічні зустрічі провідників світу в швейцарському Давосі.

Відповідальний за проект вивчення ризиків Лі Говелл говорить, що світ дожив до часів антиутопії. За його словами, вперше за багато поколінь люди не вірять, що їхні діти матимуть кращий рівень життя, ніж вони. Погані очікування є, за словами Говелла, хворобою багатих індустріалізованих країн, які раніше випромінювали оптимізм і генерували нові ідеї.

Лі Говелл додає, що невдоволення широких мас стає визначальною рисою нашого часу: «Реальність у 2011 році була такою, що ми побачили протести, які крутилися навколо поняття майбутньої антиутопії в цілому світі. Це було настільки переважним явищем, що «Людиною року» в 2011-му, за визначенням журналу «Тайм», стала не конкретна особа, а протестувальник».

Експерти: потрібні нові запобіжні механізми

Такі проблеми, як велике безробіття серед молоді, залежність літніх людей від спорожнілого бюджету, неспроможність держави покривати свої дедалі більші витрати, на думку експертів, будуть погіршуватися, якщо за їхнє вирішення не взятися негайно. На їхню думку, уряди мають подбати про медичну й соціальну безпеку людей, бо інакше відчуття незахищеності може призвести суспільство до самознищення.

Експерти Всесвітнього економічного форуму також попереджають, що запобіжні механізми, якими світ користувався досі, безнадійно застаріли. «У нас забагато інструкцій на випадок виверження вулкану в Ісландії, але занадто мало на випадок фінансової кризи з євро», – говорить Дейвід Коул зі швейцарської страхової компанії Swiss Re.

Окремим пунктом експерти виділяють ризики, пов’язані зі світовими електронними мережами, які можуть бути і засобом зв’язку між людьми, і знаряддям підриву сучасної цивілізації.

Експерти закликають переглянути відповідальність урядів і громадян, почати готувати нові стратегії розвитку, а не виживання людства.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG