Доступність посилання

ТОП новини

«Газпром» витягнув пронафталінену тезу, що Україна краде газ» – експерт


Михайло Гончар, директор енергетичних програм центру «Номос»
Прага – Київ – Речник російської газової компанії «Газпром» Сергій Купріянов заявив у середу, що в майбутньому «транзитне значення України для експорту російського газу дорівнюватиме нулю». За його словами, так станеться після реалізації всіх запланованих «Газпромом» газотранспортних проектів: майбутнього «Південного потоку» після виведення його на максимальну продуктивність та «Північного потоку», коли до нього додадуть додаткові нові нитки, – і враховуючи вже наявні у компанії транспортні потужності в Білорусі та в Чорному морі.

Раніше цього ж дня голова правління «Газпрому» Олексій Міллер знову звинуватив у несанкціонованому відборі транзитного російського газу в окремі дні лютого. Ці звинувачення Україна відразу заперечила.

Директор енергетичних програм центру «Номос» Михайло Гончар в інтерв’ю Радіо Свобода відповів на запитання, наскільки серйозно Україні треба сприймати такі погрози «Газпрому».


– Слід згадати ще події 90-х років, коли попередній глава «Газпрому» Рем В’яхирев обіцяв вимкнути Україну по транзиту, як тільки Росія збудує газопровід «Ямал – Європа». Газопровід «Ямал – Європа» є, Рема В’яхирева нема, транзит через Україну є. Тому до подібних висловлювань «Газпрому» треба підходити достатньо скептично. Звичайно, що нічого не буває вічного, і якщо Росії вдасться десь у віддаленому майбутньому реалізувати проект газопроводу «Південний потік», а це реально зробити десь після 2020 року, то звичайно, що газові потоки між Росією і Європейським Союзом можуть зазнати серйозної трансформації. Але разом з тим слід мати на увазі, що найбільш привабливим і економічно доцільним варіантом залишається транзит через Білорусь і через Україну. Росія реалізує проекти обхідних газопроводів для того, щоб вести енергетичні війни, а для того, щоб вести бізнес із Європою, їй потрібні білоруська і українська газотранспортні системи.

– У відповідь на заяви «Газпрому» «Нафтогаз України» заявив, що з початку року не відбирав жодного кубометра природного газу з тих транзитних обсягів, які «Газпром» транспортує до Європи. Чи ця заява, на Вашу думку, відповідає дійсності?

– Я думаю, що тут «Газпром» витягнув стару тезу пронафталінену про те, що Україна краде газ, і якщо «Газпром» певен у тому, що це саме сталося цього року, то тоді він має можливість, відповідно до міжнародно-правових процедур, подати на українську сторону до суду. Незважаючи на те, що протягом багатьох років ця теза дуже активно мусувалась «Газпромом», разом з тим історія, так би мовити, знає лише один прецедент, коли «Газпром» звертався до суду в 2001 році з позовом до української сторони, до «Нафтогазу» щодо несанкціонованого відбору газу. І суд, а це був суд арбітражний при торгово-промисловій палаті СНД, що в Москві, відхилив цей позов «Газпрому».

– То ж як Ви зараз передбачаєте розвиток подій?

– Передбачаю розвиток подій так, що зараз відбувається те ж саме. Просто політична тріскотнява. Оскільки ціла низка подій, які відбувались упродовж останньої такої «софт-газової кризи», свідчать про те, що насправді проблеми не в Україні, проблеми в самій Росії зосереджені, і в «Газпромі», зокрема. В даному випадку відповідь, ніби зводиться до одного: те, що ми зараз спостерігаємо, це, з одного боку, прояв наближення президентських виборів у Росії, де потрібно показати тріумф лінії Путіна, а з іншого боку, спроба домогтися свого від України за аналогом з Білоруссю, яка вже капітулювала не тільки в газовому стосунку, але й в цілому і зараз готує аукціони небаченої щедрості з продажу об’єктів державної власності, в тому числі й в енергетичному секторі.
  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    Людмила Ваннек На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможниця міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редакторка і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні». Авторка і ведуча програми «Свобода за тиждень», яка виходила кілька років на «Радіо НВ». Авторка програми «Подкаст Свобода за тиждень із Людмилою Ваннек», яка виходить щосуботи. Цікавлюся соціальними темами та мистецтвом. Багато перекладаю з білоруської, англійської, німецької, сербської та болгарської.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG