Доступність посилання

ТОП новини

Травмувати психіку корупцією дуже корисно – чеський публіцист


«Такий шок, така шокова терапія відкриває людям очі» – Богдан Копчак
Прага – Чи справді українці такі байдужі до проявів корупції? Що змусило чехів змінити своє ставлення до того, що якісь люди, котрі мають таку можливість, обкрадають своїх співгромадян? Про посилену увагу чехів до корупції свідчить і поява в Празі туристичного бюро «Corrupt Tour» («Корупційний туризм»), яке проводить екскурсії місцями корупції, показуючи вілли, садиби, земельні ділянки чи навіть великі фірми, про які пишуть чи говорять, що їх власниками є тіньові бізнесмени або ж впливові в політиці люди. З цього приводу я звернулася до чеського публіциста і коментатора Богдана Копчака, який також цікавиться і українськими проблемами.

– За класифікацією антикорупційної організації Transparency International Чехія є відносно чистою країною, вона є на 57-у місці, а Україна, для порівняння, на 152-му. Чому така наочна демонстрація корупції є настільки популярною в Чехії?

– Поява організації, яка пропонує подорожі місцями корупції, або результатів корупції, де живуть багатії, котрі не могли стандартним способом так розбагатіти – це феномен останньої доби. Чехи були переконані, що корупція існує, але тільки за останні 10 років вони зрозуміли, що масштаби корупції в Чехії є величезні. І це не стосується того, яке місце Чехія посідає. Бо є ще країни, які в цьому плані виглядають набагато гірше. Наприклад, для Чехії наводять приклад Данії, де корупціонерам дуже важко жити, тому що там майже ніхто не вимагає, і ніхто не хоче платити якісь гроші.

– Богдане, багато наших друзів у Фейсбуці говорять, що вони б залюбки поїхали в такий тур Україною, а представник туристичною фірми говорить, що боїться не стільки переслідувань з боку корупціонерів, скільки не хоче травмувати психіку бідної людини. Ти не раз бував в Україні, чи ти думаєш, що користі від того, що люди побачили б на власні очі, куди йдуть гроші з їхніх податків, це б лише травмувало психіку?

– Я переконаний, що таке певне травмування людини є дуже позитивним, тому що люди повинні бачити, куди йдуть податки, як живуть люди, які на сеймах урядової партії розплачуються за кавою найбільшою чеською банкнотою, яка дорівнює 200 євро. Чехам цікаво бачити, де вони живуть, чому вони могли в природніх заповідниках побудувати свої величезні вілли без дозволу. Або чехам дуже цікаво побачити, як виглядає ота звичайна дерев’яна лавочка, яку, як би хтось собі хотів купити і поставити десь біля будинку, то її можна було б купити десь, скажімо, доларів за 300-400, але проект був фінансований програмою євросоюзівською і та лавочка коштувала дві або три тисячі євро! Така шокова терапія відкриває людям очі, і вони розуміють, що не варто чекати, що політики виправляться, бо тими політиками часто керують корупціонери.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG