Доступність посилання

ТОП новини

Росіяни – друзі американців, попри висловлювання політиків


Більшість американців та росіян вважають свої країни дружніми одна до одної, незважаючи на жорстку риторику політиків, свідчать опитування. Незважаючи на те, що кандидат на посаду президента в США від Республіканської партії Мітт Ромні назвав Росію «геополітичним ворогом номер один», переважна більшість американців вважають Росію дружньою країною. У Росії цифри підтримки Америки нижчі, але і тут громадська думка іде врозріз із офіційною пропагандою.

Питання про те, чи Америка і Росія друзі, або вороги, знову постало після того, як чинний президент США Барак Обама пообіцяв бути «гнучкішим» із Росією у питанні протиракетної оборони після виборів у Сполучених Штатах. Про це він сказав у приватній розмові з російським президентом Дмитром Медведєвим, але ці слова несподівано стали доступними журналістам через випадково увімкнений мікрофон.
Конкурент на президентських виборах, кандидат від Республіканської партії Мітт Ромні відразу ж скористався з помилки президента Обами і назвав Росію «геополітичним ворогом номер один».

Але з того часу, як американці поділяли таку оцінку Америки минуло вже понад два десятиліття. За опитуваннями компанії Harris у 1983 році, понад 90% американців вважали, що Росія, чи тоді ще Радянський Союз, є ворогом Америки. У 1990 таких було тільки 32%, а до наших днів образ «Імперії зла» розчинився практично повністю. У 2010 році понад 60% американців назвали Росію швидше союзником і другом, ніж навпаки. Лише два відсотки американців досі вважають Росію найбільшим ворогом.

Експерти пояснюють зміну настроїв американців не стільки появою довіри до росіян, скільки переорієнтацією на нові виклики. Загроза тероризму, ворожі стосунки з Іраном, поява Китаю як головного економічного конкурента, витіснили Росію з фокусу уваги американців. Тож навряд чи необережність чинного президента США зможе повернути проти нього громадську думку.

Натомість у Росії антизахідна та антиамериканська пропаганда практично не припинялися. Навіть останні виступи опонентів нинішньої кремлівської влади приписувалися закордонним службам. Але і в Росії настрої щодо американців змінилися протягом останніх десятиліть. Згідно з нещодавнім опитуванням авторитетного «Левада-центру», понад половина росіян, ставляться до Америки або дуже добре, або на загал добре.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG