Доступність посилання

ТОП новини

Як тепер реєструватимуть громадські об'єднання?


Київ – По суті з наступного року громадським об’єднанням України для реєстрації треба буде лише повідомляти про такий намір державного реєстратора. Перелік відмов є вичерпним і створення таких об’єднань спрощується. Про це заявив у коментарі Радіо Свобода директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик. Таким чином він прокоментував норми ухваленого закону «Про громадські об'єднання». Їх реєструватимуть упродовж семи днів і безкоштовно. Засновниками можуть бути і громадяни України, і іноземці.

– Які норми закону «Про громадські об'єднання» Ви вважаєте основними? У чому вони насправді сприятимуть становленню громадянського суспільства в Україні?

– Найголовнішими нормами закону «Про громадські об'єднання» є те, що ліквідували територіальні статуси. Хоча вони передбачені законом, але тепер, щоб діяти по всій Україні, не обов’язково реєструвати саме всеукраїнську організацію. Достатньо зареєструвати організацію в Києві й вона діятиме по всій Україні. Це була вимога Ради Європи і тепер вона виконана. Друге питання – створення організацій. Створювати організації мають тепер змогу не лише фізичні особи – громадяни України, але і юридичні особи – суб’єкти приватного права. Третя позиція – спрощення процедури створення об’єднань і відсутній контроль за статутними документами організацій під час їхнього створення з боку держави. Органи контролю не зможуть втручатися у діяльність громадських організацій. Підписання цього закону відкриває новий період у діяльності інститутів громадянського суспільства. З 2003 року до 2010 в Україні не ухвалили жодного нормативного документа, який регулював би діяльність інститутів громадянського суспільства.

– Розкажіть докладніше про процедуру реєстрації громадських об’єднань – як саме вона відбуватиметься?

– Реєстрацію здійснює Укрдержреєстратор – структура , що діє в рамках загальної системи Міністерства юстиції. Передбачається єдине вікно, але окрема процедура для реєстрації. І те, що реєстрацію здійснює Укрдержреєстратор, також спрощує створення громадських об’єднань.

– І якою буде така реєстрація – дозвільною?

– Звичайно, є певні вимоги до організації. Якщо організація декларує нацистські, расистські, ксенофобські або якісь інші екстремістські погляди, то таку організацію не зареєструють. Але існує вичерпний перелік відмов у реєстрації й він корелюється з Конституцією. Тобто, норми Конституції накладаються на цей закон. По суті цей закон запроваджує характер повідомлення щодо реєстрації організацій. Хоча є певні винятки, передбачені зобов’язаннями України у боротьбі з екстремізмом та ксенофобією.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG