Доступність посилання

ТОП новини

Страсбурзький суд починає розглядати справу Луценка


Станіслав Шевчук: суд врахує практично всі аргументи захисту, які були висунуті адвокатами екс-міністра
Київ – 17 квітня Європейський суд з прав людини розпочинає слухання у справі Юрія Луценка. Колишній міністр внутрішніх справ оскаржує свій арешт і тримання під вартою. Юрій Луценко був заарештований 26 грудня 2010 року. 27 лютого 2012 року Печерський районний суд Києва визнав його винним у скоєнні посадових злочинів і засудив до 4 років позбавлення волі із конфіскацією майна. Апеляційний суд Києва має розглянути апеляцію на вирок Печерського суду 15 травня. Тим часом Європейський суд з прав людини буде з’ясовувати, чи був арешт Луценка застосований суто у контексті кримінальної справи, чи такою була оцінка його політичної діяльності. Розглядати справу Юрія Луценка у Страсбурзькому суді будуть публічно, і суд зважить практично вона всі аргументи адвокатів колишнього міністра. Про це в ефірі Радіо Свобода сказав доктор юридичних наук, професор Києво-Могилянської академії Станіслав Шевчук.

– На які аргументи захисту Луценка може зважити Європейський суд з прав людини?

– Практично на всі аргументи захисту, які були висунуті адвокатами, наскільки я розумію із тих комунікацій, які поширені Європейським судом (з прав людини). Перш за все, це – стаття 3 стосовно неналежного поводження з ув’язненим, ненадання медичної допомоги, стаття 5 – непропорційне застосування арешту, точніше, суворість цього арешту в контексті цієї справи. І, звичайно, дуже є серйозним і одночасно цікавим для розвитку нашої правозастосовної практики щодо України – це стаття 18. Суд вивчить, чи дійсно арешт Луценка був застосований у контексті суто кримінальної справи, чи, навпаки, це було прикриттям, точніше, своєрідною оцінкою політичної діяльності пана Луценка. Тобто чи всі цілі застосування Кримінально-процесуального кодексу були передбачені не скільки для переслідування його як кримінального злочинця, за думкою влади, а більше для того, щоб його вилучити із політичної боротьби.

– Чи набуде чинності рішення Європейського суду з прав людини одразу, чи, можливо, потрібні будуть додаткові рішення?

– Справа Юрія Луценка має дуже серйозне значення, оскільки в Європейському суді (з прав людини) відбувається публічне слухання, що є рідкістю в контексті справ проти України. Після стадії публічних слухань суд буде вирішувати справу локально, між собою, в закритому режимі. Після закінчення публічних слухань Європейський суд з прав людини має намір оприлюднити на своєму сайті відповідну інформацію, а також за тиждень оголосити дату оприлюднення рішення.

– Зокрема, віце-президент Єврокомісії, верховний представник Євросоюзу з закордонних справ Катрін Аштон заявляла, що буде спостерігати за процесом. Може це вплинути на розгляд справи?

– Безсумнівно, за процесом Луценка спостерігають всі європейські політики, і не тільки європейські, але й політики інших країн. Можна сказати, що вся західна юридична громадськість спостерігає за цим. І це не випадково, оскільки Україна, вступаючи в Раду Європи, сама добровільно взяла на себе зобов’язання дотримуватися Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також в гарантувати верховенство права та захист прав людини. І більше того, в контексті, забезпечити вільні, неупереджені та чесні вибори у жовтні 2012 року.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG