Доступність посилання

ТОП новини

За посаду президента Сербії у другому турі змагатимуться Тадич і Ніколич


Колишній президент Сербії Борис Тадич (ліворуч) та лідер Прогресивної партії Томислав Ніколич
Белград – У Сербії 6 травня відбулися президентські, парламентські та місцеві вибори, обирали й депутатів до парламенту Автономного краю Воєводина. Згідно з результатами президентських виборів, керівника держави обиратимуть у другому турі. Двадцятого травня за крісло глави держави змагатимуться колишній президент Борис Тадич та лідер Прогресивної партії Томислав Ніколич.

Більшість місцевих оглядачів кажуть, що переміг лідер Соціалістичної партії Івіца Дачич. За ньго проголосували 16 відсотків громадян.

Відразу після оприлюднення попередніх результатів Дачич сказав: «Я продемонстрував сербському народові й Сербії, що в Сербії є не лише Борис Тадич й Томіслав Ніколич. Існує й третя Сербія, народна Сербія, котра виступає від імені Сербії. Скажу щиро: може бути, що в Сербії не знають, хто буде президентом, але відомо хто буде прем’єром».

Отож, Дачич бачить себе в кріслі голови уряду.

Оглядачі пояснюють, що ані Тадич, ані Ніколич, котрі отримали приблизно 25 відсотків кожний, не зможуть у другому турі подолати 50-відсотковий бар’єр без підтримки тих виборців, котрі у неділю проголосували за лідера соціалістів. Й тому Дачич, який упродовж минулих чотирьох років був міністром внутрішніх справ, висловлює упевненість, що він буде головою уряду, хоча фактично здобув третє місце й відстає від конкурентів на 10 відсотків.

В минулому соціалісти брали участь в коаліції, котру очолював Борис Тадич. Тепер ситуація змінилася. Партія Тадича має значно менше, партія Дачича має вдвічі більше депутатських місць. Отож, Дачич має можливість ставити умови, а то й шантажувати як демократів Тадича, так і прогресистів Ніколича. Борис Тадич у зв’язку з цим сказав: «Щодо мене, я буду поводитися так, як і в час минулих виборів: не буду приймати жодних умов та шантажів. Вже завтра йдемо в кампанію. Я маю намір перемогти – і ми переможемо».

На підставі такого розкладу сил у Белграді кажуть, що на столі лежать всі карти. А козирі – в рукавах. Можлива лівоцентристська коаліція демократів, соціалістів й лібералів. Можлива правоцентристська коаліція прогресистів, соціалістів та антиєвропейських консерваторів колишнього прем’єра Коштуниці.

Із-поміж 250 місць в парламенті коаліція Ніколича матиме 73, коаліція Тадича 68, а коаліція Дачича 45 місць. Владу сформує той, хто здобуде підтримку щонайменше 126 депутатів.

Антиєвропейські сили зазнали поразку

Другий тур президентських виборів та виборів до парламенту Автономного краю Воєводина відбудуться 20 травня. На думку більшості оглядачів, і Тадич, і Ніколич в закулісних переговорах спершу шукатимуть проєвропейських коаліційних партнерів. Вони беруть до уваги той факт, що ультранаціоналістична антиєвропейська Радикальна партія Воїслава Шешеля зазнала катастрофічну поразку й не матиме жодного депутата в парламенті. Антиєвропейці разом набрали менше 20 відсотків.

Коли йдеться про міжнародний аспект виборів, Брюссель і Москва не надавали підтримки ні Тадичу, ні Ніколичу. Це достатній знак, кажуть белградські аналітики, що Сербія не змінить проєвропейську політику, незважаючи на те, хто стане президентом і хто очолить виконавчу владу.
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG