Доступність посилання

ТОП новини

НАТО узгодить подальші дії щодо Афганістану і системи ПРО у Європі


Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен
У неділю в Чикаго розпочнеться саміт НАТО, на якому будуть обговорювати стратегію виходу з Афганістану, протиракетну систему оборони в Європі та саме майбутнє оборонного альянсу.

Головним питанням на порядку денному нинішнього саміту НАТО є вивід військ із Афганістану, про який домовилися два роки тому на саміті в Лісабоні. Керівники 28 країн-членів НАТО мають вирішити, як зробити так, щоб вивести своїх військових із країни до 2014 року і не дестабілізувати її при цьому. Додаткові труднощі виникають через боргову кризу в Європі, що призводить до скорочення оборонного бюджету багатьох країн, а також через нові виклики безпеці у світі.

Напередодні саміту генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен висловив впевненість, що альянс не покине Афганістан напризволяще ані після того, як військові будуть виведені з країни.

«У Чикаго ми виробимо зобов’язання допомогти у фінансуванні та підготовці сил безпеки Афганістану. Вся міжнародна спільнота зацікавлена у тому, щоб покращення, які відбулися і в які було стільки інвестовано і стільки пожертвувано, не зійшли нанівець», – сказав Расмуссен.

Очікується, що нова місія обійдеться альянсові в 4 мільярди доларів. Також очікується, що країни-члени НАТО будуть виводити своїх військових поступово до 2014 року. Але після обіцянки нового президента Франції Франсуа Олланда вивести своїх військових до кінця нинішнього року в НАТО побоюються, щоб інші країни не почали виводити своїх військових достроково, перекладаючи надто велику відповідальність на тих, хто залишиться.

Розширення не буде, а протиракетна оборона в Європі – так

Ще однією важливою темою для обговорення в Чикаго буде європейська система протиракетної оборони. Це питання є тривалим каменем спотикання у стосунках з Росією. Тож відсутність на саміті російського президента Володимира Путіна розглядають як додатковий сигнал того, що Росія не перегляне своїх позицій.

«У Чикаго ми оголосимо проміжний етап готовності системи протиракетної оборони. Це – перший крок, але він важливий. У нас уже є служба наземного спостереження, яка використовує безпілотні літаки, що збирають важливі розвідувальні дані для наших сил. Це дасть можливість заповнити прогалини, які стали помітними під час операцій в Лівії та в Афганістані», – пояснив генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен.

Чим саміт в Чикаго точно не буде, так це – самітом розширення. Незважаючи на поступ країн-кандидатів, Македонія, Боснія-Герцеговина та Чорногорія не стануть членами НАТО в Чикаго.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG