Доступність посилання

ТОП новини

Дніпропетровські вибухи: чи тих затримали?


Дніпропетровськ – У п’ятницю українські правоохоронці заявили, що квітневі вибухи у Дніпропетровську розкрито. За офіційною інформацією, затримали чотирьох підозрюваних, які мали корисливі мотиви. Президент України Віктор Янукович подякував силовикам за роботу. Між тим у Дніпропетровську висловлюють сумніви щодо офіційної версії.

Для розслідування справи про «дніпропетровські вибухи» здійснили безпрецедентну кількість оперативно-розшукових заходів, заявляють правоохоронці: опитали понад 600 свідків, провели понад 100 експертиз. Четверо затриманих жителів Дніпропетровська, запевняють правоохоронці, – це саме ті, хто організував і здійснив «теракт» і чиї фотороботи були оприлюднені раніше.

За словами правоохоронців, усі затримані – віком до 40 років, раніше не притягувалися до кримінальної відповідальності, серед них є науковець. Інструкції для створення вибухових пристроїв брали з інтернету. Через інтернет і засоби мобільного зв’язку вели й переговори з силовими відомствами про виплату їм 4,5 мільйонів доларів США, погрожуючи новими терактами. Відтак мотив злочину – корисливий, заявив на брифінгу в п’ятницю Генеральний прокурор України Віктор Пшонка.
Були погрози від злочинців про те, що будуть нові вибухи, нові жертви
Віктор Пшонка

«Були погрози від злочинців про те, що будуть нові вибухи, нові жертви. Тому всі сили були кинуті на те, щоб забезпечити громадський спокій у Дніпропетровську, в суспільстві в цілому. Сьогодні тієї вже великої загрози немає, про яку всі ці дні говорили в суспільстві», – сказав Віктор Пшонка.

Усіх деталей скоєння злочину силовики не розкривають. На брифінгу в Дніпропетровську показали кадри оперативної зйомки і камер відеоспостереження, на яких, зокрема, видно, як люди, обличчя яких неможливо розгледіти, закладали вибухівку, знімали кошти з банкоматів тощо. Оприлюднили й тексти е-мейлів та смс-повідомлень із вимогами та погрозами.
Ми зрозуміли, що агресія злочинців наростає, а вона почала проявлятись, коли ми обмежили їм доступ до грошових ресурсів
Ігор Калінін

«Вони залишали певні сліди, і у нас з’явилась можливість ідентифікувати цих осіб. Ми працювали з ними досить тісно, і оперативна гра продовжувалась би, але, коли ми зрозуміли, що агресія злочинців наростає, а вона почала проявлятись, коли ми обмежили їм доступ до грошових ресурсів, відповідно 30-го числа були вжиті заходи», – заявив журналістам голова СБУ Ігор Калінін.

Вибухи і Євро-2012

За словами керівника СБУ, немає ніяких даних, які би свідчили про те, що вибухами хотіли дестабілізувати становище в Україні перед Євро-2012.

Правоохоронці кажуть, що обвинувачення затриманим поки не висунуті.

Між тим у Дніпропетровську висловлюють сумніви в офіційній версії і в тому, що затримали «саме тих».

Радник голови Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Андрій Денисенко сам проходив свідком у цій справі й давав свідчення СБУ. За його словами, складається враження, що заява про розкриття вибухів зроблена навмисно напередодні Євро-2012.
Чому про затримання оголошують речники МВС, а не СБУ? Не довіряю висновкам правоохоронців з приводу фінансової мотивації так званих «дніпропетровських терористів»
Андрій Денисенко

«У мене не викликають довіри переможні реляції про розкриття цієї справи, – каже він. – Вчора затримали підозрюваних, а вже сьогодні офіційно заявлено про розкриття. Люди ці проходять як підозрювані, вони ще не засуджені, поки не буде встановлена їхня провина, говорити про розкриття неможливо. Друге. Слідство у справі веде СБУ. У мене величезне питання: чому про затримання підозрюваних у справі оголошують речники МВС, а не СБУ? Третій момент. Я абсолютно не довіряю висновкам правоохоронців з приводу фінансової мотивації так званих «дніпропетровських терористів», бо сама манера їхніх дій заперечує можливість отримання грошової винагороди. Таких помилок може припуститись фанат, соціопат, але ніяк не організована група людей», – сказав у коментарі Радіо Свобода Андрій Денисенко.

«Не можна виключити, що мотиви інші й виконавці інші»

Соціальний психолог із 20-річним стажем, який спеціалізується саме на суспільних надзвичайних подіях, Василь Усенко раніше називав три версії того, що сталось у Дніпропетровську: дії психічно хворих, дії екстремістських угруповань, політичне замовлення. Наразі, каже він, силовики дали обмаль інформації про справу і це породжує недовіру суспільства.
Немає нічого, крім офіційної заяви правоохоронних органів, ступінь довіри до яких нульова
Василь Усенко

«Враховуючи практику взаємовідносин населення з правоохоронними органами, передусім наші співгромадяни це все піддадуть сумнівам, а не довірі. У нас немає нічого, крім офіційної заяви правоохоронних органів, ступінь довіри до яких нульова. Не можна виключити, що мотиви інші й виконавці інші. Влада зацікавлена, щоб зняти це питання з порядку денного», – зазначив у коментарі Радіо Свобода Василь Усенко.

27 квітня 2012 року в Дніпропетровську вздовж центрального проспекту сталося чотири вибухи. Постраждала 31 особа. Одна людина досі перебуває у лікарні.
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG