Доступність посилання

ТОП новини

«Тотальний футбол» від мистецьких збірних України і Польщі


Київ – У червні мистецтво України та Польщі обертається довкола футбольного м’яча. Напередодні Євро-2012, українські та польські митці розпочали свій – культурний чемпіонат Європи.

Футбольно-мистецький турнір розпочали письменники – автори антології «Тотальний футбол». Як повідомив ЗМІ упорядник антології, український письменник Сергій Жадан, у книжці четверо українських і четверо польських письменників розповідають про свої рідні міста, які приймають турнір Євро-2012. У ці дні команда авторів антології робить ознайомчий тур містами України, які приймають Євро-2012.

«Якщо вас справді цікавить не просто футбол, а футбол, що стає частиною життя країни, гадаю, ця книжка вас не розчарує», – зазначив Жадан.

Своїми враженнями від роботи у «футбольно-письменницькій команді» з Радіо Свобода поділилась польська письменниця Наталія Герке. «Я ніколи у житті не була на стадіоні! – каже вона. – Але мені подобається сама ідея – об’єднати зусилля поляків та українців для проведення грандіозного спортивного свята. До того ж, це змога поліпшити якість життя у приймаючих країнах, покращити наш імідж у світі. І, звичайно, турнір Євро в Україні і Польщі – це чудова нагода для зустрічі культур!».
Турнір Євро в Україні і Польщі – це чудова нагода для зустрічі культур!
Наталія Герке

Після промо-туру, літературні збірні Польщі та України долучаться до акції «Євро-вірші»: у Києві та Харкові тексти сучасних поетів двох країн з’являться на станціях метро, а поляк Анджей Стасюк, українці Юрій Андрухович, Сергій Жадан та інші читатимуть свою спортивну лірику у рамках цього проекту у фан-зонах Донецька і Львова. Очікується, що у Харкові письменники зустрінуться з футболістами – учасниками Євро-2012.

Футбольні пристрасті митців

Візуальне мистецтво збірної польських митців представляє фотограф Пйотр Клосек – автор виставки «Україна – Польща: Софія – Вавель». У розмові з польськими журналістам митець пояснив цей творчий задум: на виставці у Кракові представлені світлини собору Святої Софії Київської, а у Києві – фотографії Вавельського королівського замку.

«Ці пам’ятки – «серця» України і Польщі, саме там формувались український і польський народи, утворювались держави. Вважаю, що європейська футбольна «торсида» (фани) не омине увагою мої роботи, це для них крок в історію Польщі та України», – зауважив Клосек.

Українсько-польський проект «Подвійна гра» у рамках Міжнародного мистецького форуму Arsenale у Києві до певної міри пов’язаний з турніром. Як зазначив його куратор Олександр Соловйов, митці не можуть залишатися «поза грою», коли більшість відвідувачів Мистецького арсеналу живе футболом.

Музичні варіації на футбольну тему

Вельми сильний, зірковий склад має музична українсько-польська збірна– у цьому легко переконатись, відвідавши один з концертів проекту «Відкрита Брама: музичні вікенди».

У рамках проекту в Києві двічі на тиждень Золоті Ворота перетворюються на сцену, де музиканти з України і Польщі виконують класичну та електронну музику, джаз і рок. Учасники українського гурту «Очеретяний кіт», яким випало робити «перший удар» музичних вечорів, зізнались журналістам: для них це за честь взяти участь у культурній програмі європейської першості з футболу.

У чому полягає головне завдання «тотального мистецького футболу»? На це запитання Радіо Свобода відповів «тренер» мистецької збірної Польщі, директор Польського інституту у Києві Ярослав Годун. Головне – показати Європі спільну історію, традицію і діалог інтелектуалів України та Польщі, каже він.
Культура має жити своїм життям, не тільки під час футболу
Ярослав Годун

«Я – уболівальник! Я вболіваю за дві наші команди – за Україну та Польщу. А щодо культури, мистецтва – я вважаю, що культура має жити своїм життям, і не тільки під час футболу. Вона мусить мати достатньо грошей і після футболу, щоб ці люди, які приїдуть на турнір, потім знову повернулись», – наголосив Ярослав Годун.

Читайте більше тут:

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG