Доступність посилання

ТОП новини

Повернення до «чорних списків»


Український політолог Олександр Солонтай
Москва – Український політолог Олександр Солонтай у понеділок повернувся в Україну після того, як напередодні його затримали в московському аеропорту «Домодєдово», не пояснивши причин. Російські правозахисники вже звернулися в прокуратуру із закликом розібратися в ситуації, проте жодної відповіді досі не отримали. За останні два роки це перший відомий випадок, коли громадянина України не пускають на територію Російської Федерації. Раніше Росія обіцяла скасувати чорні списки «нев’їзних».

Український політолог Олександр Солонтай прилетів до Москви, щоб прочитати лекцію активістам політради московського опозиційного руху «Солідарність» про політичну ситуацію в Україні. Солонтай є директором програми «Практична політика» Інституту політичної освіти. Його затримали прикордонники в аеропорту «Домодєдово», не пояснюючи конкретних причин. На летовищі йому лише сказали, що він не може перебувати на території Росії. А відпустили, як вважає політолог, лише після тиску журналістів і громадськості.

До того Солонтай прилітав у Росію 13 травня, коли з громадськими активістами обговорював відносини між Москвою і Києвом. Тоді його близько півгодини перевіряли в аеропорту, але все ж пропустили. Цього разу прочитати лекцію політологу не дали. Сам Солонтай розповів Радіо Свобода, що і раніше був свідком тиску російської влади на активістів.
Це не в перший раз, коли вони в Росії зривають заходи
Олександр Солонтай

«Це не в перший раз, коли вони в Росії зривають заходи, але зазвичай це відбувається так: вони пропускають тренера, або інших моїх експертів. Ми доїжджаємо до місця події, збираються люди на навчання, а тоді вони просто всіх репресують. Затримують по два три рази на день, всіх в камеру кидають і так далі. Зазвичай, це так відбувається. А тут вони вирішили, щоб заходи навчальні навіть не відбувалися. Вони просто перестали впускати експертів на територію Росії», – зазначив Олександр Солонтай.

Знову персони non grata?

Російський правозахисник Лев Пономарьов звернувся до російської прокуратури, щоб там розібралися щодо затримання Олександра Солонтая. За словами Пономарьова, коли подібна практика існувала у відповідь на оголошення персонами нон ґрата російських чиновників за часів Президента Віктора Ющенка, то у Києві давали пояснення.
Публічні висловлювання Лужкова, Дугіна... Їм офіційно говорили, що вони персони нон ґрата, пояснювали чому
Лев Пономарьов

«Там все було зрозуміло. Публічні висловлювання Лужкова, Дугіна... По-перше їм офіційно говорили, що вони персони нон ґрата, пояснювали чому. В зв’язку з їхніми висловами про приналежність Криму Росії. Це може бути спірно, але було зрозуміло, що відбувалося. Тут нічого схожого. Взагалі ніяких пояснень», – зауважує Лев Пономарьов.

У даному випадку правозахисник бачить небажання російської влади допустити спілкування українського політолога з російською опозицією. Лев Пономарьов висловив упевненість, що МЗС України має висловити чітку позицію.
Найгірший варіант, коли спецслужби Росії і України домовилися і все це зробили
Лев Пономарьов

«Мирний політолог, який приїжджав розмовляти, щоправда, з опозицією. Зрозуміло, що це робили спецслужби. Найгірший варіант, коли спецслужби Росії і України домовилися і все це зробили, а Україна буде мовчати», – наголосив російський правозахисник.

Небезпечні зв’язки з опозицією

Серед тих, кого в Україні свого часу оголошували персоною нон ґрата, був і директор московського Інституту СНД Костянтин Затулін. Сам політик виступає проти таких методів, а затримання Солонтая пояснює його зв’язками з російською позасистемною опозицією.
Не люблю затримань і мені не подобається, коли все одно в Росії, або в Україні когось не пускають
Костянтин Затулін

«Перш за все, я не люблю затримань і мені не подобається, коли все одно в Росії, або в Україні когось не пускають. Я не вважаю, що будь-які люди, крім терористів, є серйозною загрозою Росії або Україні, навіть якщо вони з нами не згодні, або не згодні з політикою Росії, чи України. Що стосується конкретно цього пана, я з ним не знайомий. Він займався тренінгом у такій специфічній сфері, як організація всіляких протестних акцій. Тобто, з представниками нашої позасистемної опозиції, яка вправляється в нескінченних нападках на діючу в Росії владу, не соромлячись ні у висловлюваннях, ні в діях», – зазначив Костянтин Затулін.

У 2010 році українські правозахисники надсилали до МЗС Росії запит про склад «чорних списків» громадян України на в’їзд. Влітку того ж року тодішній президент Росії Дмитро Медведєв заявляв, що перешкод для взаємних подорожей громадян Росії та України не існує. Після затримання Олександра Солонтая питання про «нев’їзних» знову стає актуальним.

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG