Доступність посилання

ТОП новини

Сусіди бойкотували інавгурацію президента Сербії Николича


Белград – У столиці Сербії відбулася урочиста інавгурація новообраного президента Томислава Николича. Він на загальних виборах 20 травня переміг Бориса Тадича, котрий був першим президентом Сербії, відколи вона стала незалежною державою.

Церемонію бойкотували, зокрема, президенти Угорщини, Румунії, Болгарії, Македонії, Косова, Хорватії, Словенії. До Белграда прибув лише президент Чорногорії Филип Вуянович.

Оглядачі в регіоні згідні в тому, що сусіди та інші таким чином, тобто неприбуттям, реагували на кілька, м’яко кажучи, недипломатичних заяв нового президента. Він, між іншим: місто Вуковар в Хорватії назвав сербським; ствердив, що в Сребрениці був скоєний «великий злочин, а не геноцид»; заявив, що серби та чорногорці, незважаючи на факт, що Чорногорія незалежна держава – той самий народ.

Іншою причиною обережного ставлення країн регіону до Николича є його минуле. Він упродовж років був найближчим співробітником обвинуваченого в скоєнні воєнних злочинів Воїслава Шешеля й особисто брав участь у воєнних діях на території Хорватії.

У передвиборчій кампанії Николич виступав за продовження процесу нормалізації в регіоні та процесу євроінтеграції. Через це місцеві оглядачі говорять про «двох Николичів» – зваженого та екстреміста. Деякі додають, що існує й третій – той, котрий немає досвіду в закордонній політиці й котрий забуває, що вийшов з партії, яку очолював і став президентом всіх громадян.

Двері до Європи залишаютьсєя відчиненими – Штефан Філе

Однак, на церемонію прибув Штефан Філе, комісар з розширення Євросоюзу. Це чіткий сигнал, що двері до Європи залишаються відчиненими та що закрити їх може лише сербська сторона новими непродуманими діями.

Після зустрічі з Николичем, Філе нагадав, що найзначнішим кроком на європейському шляху Сербії має стати поліпшення відносин із Косовом, яке чотири роки тому проголосила незалежність. Нову державу визнали понад 90 країн, в тому числі й більшість країн-членів Євросоюзу.

Томислав Николич не коментував його слів про Косово. Він сказав: «Ми частково говорили й про те, що призводило до застою, та про те, що прискорювало процес євроінтеграції. Ми говорили й про дотеперішні переговори Белграда й Приштини та про потребу й метод цих переговорів у майбутньому».

Співробітники новообраного президента зазначають, що прийом з приводу інавгурації був скромнішим від звичайних. Адже, і в Сербії глибока економічна криза. Після державного гімну прозвучав гімн Європи, відтак сербські народні пісні. Гостям пропонували, між іншим, сербські спеціалітети, також горілку, сливовицю, яку «палить» на своєму маєтку новий президент.

До тисячі гостей спершу звернувся Штефан Філе, котрий ще раз висловив підтримку європейським прагненням Сербії й зазначив, що Євросоюз в майбутньому буде «найсильнішим союзником Сербії». Він повідомив, що Николич уже цього тижня прибуде з першим офіційним візитом до Брюсселя.

А новий сербський президент урочисто заявив: «Для мене велика честь, я пишаюся, що сьогодні звертаюся до вас як президент Сербії й обіцяю, що весь свій час, всю силу, знання й енергію присвячу нашій Сербії, їй розвиткові й добробуту всіх її громадян».

Николич виступив за добрі відносини і зі Сходом і з Заходом й пообіцяв, що буде проводити політику миру, стабільності й співробітництва в регіоні.
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG